Starožitné svítidlo symbolizuje moc pěkný a stylový doplněk, kterým lidé čím dál častěji zdobí svou domácnost. Každé místnosti totiž dokáže dodat originální a neokoukaný vzhled a jednoduše se stane středem pozornosti. Pokud už nějaký takový kousek vlastníte, nebo jej prozatím teprve vybíráte, zbystřete při nákupu vhodné žárovky. Jakou vybrat, aby do retro lustru či lampy perfektně seděla?

Vyberte žárovku se správnou paticí

Prvním rozhodujícím faktorem při výběru žárovky je rozhodně její patice. Velmi obecně bychom mohli žárovky rozdělit na ty s tlustým a ty s tenkým závitem. Pokud kupujete žárovku do starožitného svítidla, vsaďte na tu se šroubovací paticí s edisonovým závitem, která má označení E14 či E27.

LED žárovka do starožitného svítidla? Proč ne!

Dalším faktorem při výběru je rozhodnutí mezi klasickou a moderní LED žárovkou. Zde platí jednoduché doporučení – určitě se nebojte sáhnout po modernější a úpsornější variantě.

Dříve byl poměrně hodně rozšířený mýtus, že čím více wattů, tím větší svítivost. V současné době LED žárovek však již watty přestaly hrát roli. Přesto však někteří výrobci žárovek i nyní počítají s tím, že se lidé budou orientovat především podle wattů.

Kvůli tomu se někdy můžete setkat s označením například 15 W = 100 W. Co to znamená? Výrobce vám chce jednoduše sdělit, že žárovka bude svítit jako stará 100W, přitom však spotřebuje množství energie odpovídající moderní 15W.

Barva světla, neboli teplota chromatičnosti

Posledním důležitým faktorem je barva světla, kterou bude daná žárovka vyzařovat. Tento fakt bývá odborně označován také jako teplota chromatičnosti. Barva světla se měří v Kelvinech, přičemž možné rozpětí je od 1 800 do 16 000 K. Pro zjednodušení se můžete řídit tím, že čím více Kelvinů žárovka má, tím studenější světlo vytváří.

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno