Mediace je způsob mimosoudního řešení sporů a jejím cílem je urovnání konfliktu mezi zúčastněnými stranami. Víte, kdo a v jaké situaci může o mediaci požádat?

O mediaci může žádat naprosto kdokoliv

Ať už jste žena, muž, zaměstnanec, nadřízený, manžel či manželka, můžete o mediaci bez problémů požádat. Jednoduše řečeno tedy může o mediaci požádat každý, kdo vnímá, že má s někým jiným spor.

Jakými způsoby můžete o mediaci požádat?

Nejjednodušší případ pro mediátora nastává tehdy, když se strany sporu samy dohodnou na tom, že mediaci chtějí podstoupit. A že s její pomocí chtějí urovnat svůj konflikt. V takovém případě mediátor stranám pošle informace o tom, co je mediace, jak dlouho trvá, kolik stojí a jaké jsou její hlavní zásady. Zároveň se domluví na termínu první mediační schůzky.

Mediátora někdy může kontaktovat pouze jedna strana sporu s tím, že s druhou stranou prozatím dohodnutí nejsou. Nicméně mediaci vidí jako skvělý způsob řešení jejich sporu. Následně se nabízí dvě možnosti. Buď druhou stranu kontaktuje on sám, nebo může druhou stranu kontaktovat mediátor.

O mediaci dále může požádat někdo pro někoho druhého. Typickým příkladem je situace, kdy o mediaci žádá zaměstnavatel pro své zaměstnance. Jelikož jednou z hlavních zásad mediace je její dobrovolnost, musí s ní obě zúčastněné strany souhlasit.

A co když chce mediaci podstoupit jen jedna strana, a ta druhá o ní nechce vůbec slyšet? V takovém případě může mediátor zkusit své štěstí, druhé straně zavolat a o mediaci si s ní promluvit. Třeba změní názor.

Vyberte si mediátora, který vám sedne

Prvním krokem je rozhodně výběr správného mediátora. K vyhledávání můžete využít služeb internetu. Pokud si zvolíte zapsaného mediátora, najdete jej v seznamu zapsaných mediátorů na webu Ministerstva spravedlnosti.

Ke kontaktování mediátora můžete zvolit zprávu nebo telefonát. Je to na vás, neexistuje totiž žádný jednotně správný postup. Vždy přitom myslete na to, že s mediací musí souhlasit obě strany.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno