Máte pocit, že vaší zahradě něco k naprosté dokonalosti chybí? Chcete-li ji změnit jak z estetického, tak z praktického hlediska, nemusíte se hned pouštět do rozsáhlých inovací. Mnohdy postačí znát jen pár šikovných fíglů, díky kterým celý prostor získá na útulnosti.

Zakomponujte originální prvky

Nebojte se experimentovat a popustit uzdu svojí fantazii. Různé dekorační předměty si totiž nemusíte jen kupovat, ale s trochou šikovnosti a kreativity si je zvládnete i hravě vyrobit. Nejen, že tak vzniknou zcela originální prvky, ale navíc z nich budete mít i větší radost. Truhlíky si vytvoříte třeba ze starých palet, z vydlabaného kmene nebo ze zahradního trakaře. Využít můžete i řadu nepotřebných věcí, které byste jinak vyhodili, třeba staré hrnce, hrníčky, džbány, koše nebo cedníky.

Nebojte se barev

Velkou moc mají v zahradě barvy. Stinná místa rozzáří žluté, oranžové a červené tóny, zatímco sluncem zalitým stanovištím budou slušet studené odstíny modré, fialové či stříbrné. Ty se navíc krásně hodí k odpočinku, uklidňují totiž mysl a působí relaxačně. Barvy zahradě nemusíte dodat jen prostřednictvím rozkvetlých stromů, keřů a květin, ale i novým nátěrem, který obnoví vzhled nábytku, květináčů, plotů, pergol nebo malých zahradních staveb. Nemusíte se bát kontrastů, třeba zahradní architekti často sází na kombinaci červené a zelené. Držte se ovšem hesla všeho s mírou, ať to u vás nevypadá jako u komediantů. Volte maximálně dvě nebo tři barvy.

Posviťte si

Abyste si letní večery a noci mohli vychutnávat opravdu naplno, nezapomeňte na vhodné venkovní osvětlení. Právě ono významnou měrou přispívá k příjemné atmosféře a s prostorem dovede hotové divy. Protože se zahrada stává takovým venkovním obývacím pokojem a součástí obytného prostoru, můžete vybírat z široké palety venkovních svítidel – od nástěnných a závěsných přes zápustná až po populární LED reflektory, jimiž prozáříte zajímavé zahradní solitéry. Vedle funkčního osvětlení nezapomeňte nainstalovat také dekorační svítidla. Světelné řetězy, lucerny či svíčky se totiž postarají o dokonalou světelnou kulisu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno