V současnosti není nic neobvyklého na tom, že děti mají svůj první mobilní telefon již v první třídě, že chodí samy ven s kamarády. Jsou věci, které vyplynou samy od sebe, ale i takové, nad nimiž se musíme zamyslet. Jednou z mnoha věcí k zamyšlení je otázky, kdy je vhodné svěřit svému dítěti vlastní klíče od domova. Pražský zámečník si pro vás připravil rady, jak na to.
Každé dítě je jiné
V první řadě bychom měli říct, že je každé dítě naprosto jiné a jen my víme, nakolik je soběstačné a zodpovědné. Proto bychom měli být právě my, jeho rodiče, kdo pozná, zda je dítě na své vlastní klíče připraveno. Proto se při rozmýšlení nezaměřujme pouze na věk, ale i spolehlivost a soběstačnost našeho potomka. Ačkoliv pro vás bude udělení svých klíčů další, a k tomu malinkaté, osobě stresem, pro vaše dítě půjde o velkou událost. Kde vezmete jistotu, že vaše dítě ráno nezapomene zamknout, nebo že klíče neztratí? Možná máte hlavu plnou různých myšlenek na to, co by se mohlo stát. A nemusíte mít strach, je to naprosto normální.
Ideální věk dítěte pro svěření klíčů
U každého dítěte je to jinak, avšak věk pro svěření klíčů dítěti se pohybuje zhruba mezi 6. – 10. rokem života. Před tím, než svému dítěti klíč předáte, byste si měli odemykání i zamykání dveří společně natrénovat. Díky tomu bude dítě vědět, jak klíč do zámku strčit, na kterou stranu klíčem otáčet apod. Jestliže mají vaše dveře vadu zhoršující zamykání, odstraňte ji (dveře se špatně zavírají, zámek drhne). Promažte panty, vyměňte kliku, ale třeba i zámek. Pražský zámečník vám rád pomůže.
Práci s klíčem si společně natrénujte
Trénování se dveřmi však nemusí začínat až v době, kdy budete chtít klíč svému dítěti předat. Začínat můžete i s malým předškolákem. Nechte jej, aby zavíral dveře, aby se učil zamykat a odemykat. Díky tomu se mu do doby, než dostane vlastní klíč, dostane pořádně do hlavy vědomí, že je zamykání dveří něco, na co se nesmí zapomenout. Také svému dítěti vysvětlete, že by mělo mít klíče vždy na stejném místě, aby se nestalo, že je ztratí. Začít můžete tím, že dítěti svěříte svůj klíč v době, kdy vy budete doma a ono půjde s kamarády ven. Tak si můžete pohlídat, že dítě dělá vše správně.
Klíče by mělo nosit na stejném místě
Dítě není tak vyspělé jako my, proto je pro něj ztráta klíčů poměrně snadnou záležitostí. Proto dítěti neustále opakujte, aby nosilo své klíče stále na jednom místě. Na klíč klidně dítěti přidejte větší přívěšek nebo plyšáka. Díky tomu bude klíč více na očích a je menší šance, že jej nebude moct najít. Jestliže svému dítěti věnujete více klíčů, měly by být označeny, aby je dítě od sebe navzájem rozeznalo.
Co dělat při ztrátě klíče
Naučte své dítě, aby se vám nebálo říct, když klíč omylem ztratí. Některé děti ztrátu zatají, protože mají strach z reakce rodičů. Vysvětlete mu, že se nic neděje, a že vám musí ztrátu nahlásit ihned. Po zjištění, že se klíče ztratily, se je nejprve snažte najít. Pokud se to nepovede, vyměňte ve dveřích cylindrickou vložku. S kvalitní výměnou vám rychle pomůžeme i my.
Jako poslední byste měli své děti poučit pro chvíle, kdy zůstane samo doma a někdo začne zvonit. Díky tomu, že má klíče by totiž mohlo odemknout někomu nevhodnému. Zkuste mu například na pohádce O neposlušných kůzlátkách vysvětlit rizika toho, když otevře naprostému cizinci. Dítě by nemělo odemykat nikomu cizímu. Starší potomek se může podívat oknem či kukátkem, zda jde o někoho známého.