Pomocí kapesného se děti učí, že když skutečně něco chtějí, potřebují si na to postupně odkládat. Kapesné je prvním krokem k budování finanční gramotnosti. Dnes vám prozradíme, jak začít s kapesným pro děti.

Téma kapesného pro děti je mimořádně rozebírané. Mnoho rodičů považuje kapesné pro děti za zbytečně vyhozené peníze a musíme přiznat, že mají pro to svůj důvod. Děti si ještě neuvědomují pravou hodnotu peněz a v jejich očích jsou potřebné úplně jiné věci než pro dospělé. Přesto je nutné poznamenat, že každý z nás se učí vnímat hodnotu postupně a objevovat to, co se za blyštivými obaly s cukrovinkami skrývá.

Kdy je správný čas na zvážení kapesného?

Neexistuje přesná časová hranice, kdy by se mělo dítě naučit zacházet s kapesným. Ideální čas však nastává už na prvním stupni základní školy. Tato suma rozhodně nemusí být vysoká a na začátku doporučujeme u dětí na prvním stupni základní školy začít se sumou 2 €, maximálně 3 € za měsíc. Tato suma je dostačující na to, aby se děti pomalu začaly učit zacházet s financemi a mohly si koupit oblíbenou dobrotu podle svého vlastního uvážení.

Jak vaše dítě roste, mění se i jeho nároky. Stává se samostatnějším a rostou i nároky ve škole. Je potřebné dokupovat nové učebnice, platit výlety i potřebné školní pomůcky. I výlety s kamarády se stávají frekventovanějšími a lístky do kina nejsou zadarmo. V tomto případě už nastává čas na dohodu mezi vámi a dítětem.

Je samozřejmostí, že se vám nepodaří vyhovět všem touhám a představám dítěte nebo teenagera. Zvolte si kompromisy a podle toho stanovte výšku kapesného. Pokud se dohodnete na jednotné sumě, nepřekračujte ji. Vždy se najdou neočekávané výdaje jako školní výlet nebo nová učebnice. Na druhé straně se však nesnažte uspokojit nároky svého dítěte během volného času. Zvolit si přesné meze pomáhá určit, po čem toužíme nejvíc, a je to jeden z nejlepších kroků, jaké můžete v oblasti finanční gramotnosti udělat.

Dětská peněženka – nezbytnost pro nejmenší

Už na předcházejících řádcích jsme vám naznačili, že hlavně mladší děti nevnímají skutečnou hodnotu financí tak, jak ji chápeme v dospělosti. Proto se může stát, že na ně nedávají pozor a ztratí je. V tomto případě je vhodné se pojistit a zvolit dětskou peněženku, která je bude motivovat mít finance stále u sebe. Růžová peněženka se vzorem princezen nebo fialová peněženka s populárním motivem Frozen je bude motivovat neztratit peněženku z dohledu. Nechtějí přece ztratit svoje milované hrdiny a v konečném důsledku by se pro krásnou peněženkou rmoutily víc než pro ztracené peníze.

Správná dětská peněženka by měla mít dostatek prostoru na mince. Je víc než pravděpodobné, že děti budou zacházet především s mincemi. Proto můžete zvolit krásnou růžovou peněženku v podobě mincovníku, kde se kromě mincí pohodlně ukryjí i čipy nebo karty do jídelny nebo klíče. Umožníte tak mít svým dětem všechno na jednom místě. Výhodou je, když dětská peněženka disponuje karabinkou nebo jiným mechanismem, který umožní dětem bezpečně připnout peněženku tak, aby ji měly stále na očích.

Pro chlapce i děvčata se vyplatí volit peněženku, která vyniká kompaktními rozměry a dostatečným prostorem. Do peněženky nezapomeňte umístit lístek s kontaktními údaji. Je to výhodný krok, když vaše dítě přece jen peněženku ztratí.

Závěr

Děti si budují prostřednictvím kapesného svoje první finanční návyky. Kapesné je nezbytným krokem pro získání správné finanční gramotnosti, ale už na začátku musí mít jasně definovaná pravidla. Pomocí krásné dětské peněženky můžete zajistit, že se děti budou ke kapesnému chovat s větší opatrností a neztratí ho v průběhu několika dní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno