Hra na hudební nástroj patří mezi tradiční mimoškolní aktivity dětí. Díky učení hry na hudební nástroj si dítě osvojuje určité vlastnosti a dovednosti, které mu napomáhají budovat svou osobnost. Stále více rodičů chce, aby jejich dítě ovládalo hru na nějaký hudební nástroj. Kdy je vhodný čas s učením a jak vybrat správný hudební nástroj, se dočtete v následujícím článku.

 

Proč hrát na hudební nástroj?

To, že hra na hudební nástroj má spoustu výhod a je pro děti přínosem je zcela evidentní a není potřeba o tom pochybovat. Ovšem co všechno přináší a proč je důležitá pro další vývoj dítěte je dobré si připomenout.

 • Buduje se pravá hemisféra – ve škole se většinou posiluje levá hemisféra, hrou na hudební nástroj se i pravá hemisféra posiluje, díky vyváženosti činnosti mozku, jsou pak podávány lepší výkony ve škole
 • Rozvoj mozku a paměti12643-1306189481_v
 • Zlepšení koordinace rukou
 • Zvýšení sebevědomí, snížení trémy
 • Schopnost zapadnout do kolektivu, najít nové přátele

 

Kdy začít hrát na hudební nástroj?

Obecně je doporučováno předními odborníky a učiteli začít s výukou v předškolním věku, kolem 5. roku dítěte. V tomto období je dítě velmi učenlivé, chce se učit nové věci, je zvídavé. Navíc si hru i návyky spojené s ní lépe osvojí a jeho hra pak bude plynulejší, preciznější a více přirozená. Pokud dítě začne hrát již v raném věku je větší pravděpodobnost, že mu hra vydrží na celý život.

Ovšem ke každému dítěti je potřeba přistupovat individuálně. Každé dítě je jiné a potřebuje vlastní přístup. Některé děti trénují samy od sebe, jiné zase potřebují lehce popostrčit, aby pravidelně trénovaly. Rozhodně by se nemělo dítě ke hře nutit. Děti, které nejsou vedené ke hře tvrdým tréninkem a disciplínou, si pak nově naučené věci lépe a déle pamatují.

 

Jak vybrat hudební nástroj?

Výběr hudebního nástroje je základ, aby dítě hra bavila. Většinou děti končí s hraním, protože je nebaví hrát na vybraný nástroj, a ne z důvodů absence muzikálnosti. Je tedy potřeba výběru věnovat pozornost.8292-0903591622_v

 • Povaha dítěte – zda je dítě společenské, trpělivé, soutěživé, umí udržet pozornost, je zodpovědné, cílevědomé
 • Dostupnost výuky – základní umělecká škola, kurzy nebo soukromý učitel
 • Velikost hudebního nástroje – většinou jsou k dispozici hudební nástroje pro děti, které mají patřičné rozměry

Na začátku je dobré nechat dítě, aby si vyzkoušelo několik hudebních nástrojů. Zda ho baví foukat do flétny, brnkat na struny kytary nebo sedět u klavíru. Při pořizování hudebního nástroje stojí za zvážení, hlavně u velkých nebo drahých hudebních nástrojů, jeho půjčení nebo koupení staršího hudebního nástroje. To se vyplatí u klavíru, bicí soupravy nebo saxofonu.

 

Pár rad na závěr

 • Většina dětí si vybírá a jsou jim blízké hudební nástroje, které znějí jako jejich hlas, je to vysvětlení proč si děti často vybírají sopránové nástroje, jako je zobcová flétna, klarinet nebo housle.
 • Velikost nástroje nehraje roli pouze v pohodlnosti držení, ale také umístění. Proto klavír bývá nahrazován klávesami, na kterých bývá hra zábavnější než na klasickém klavíru.
 • Velký úspěch zaznamenává také harmonika pro děti, na kterou je zábavné hrát a svým vzhledem je pro děti blízká

9277-1005111141_v

1 komentář

 1. Až teď si uvědomuji jak velké nadání jsem měla na klavír. Mám soukromého učitele a moje dcerka má již zakoupený dětské klavír také a tak spolu “hrajeme” 🙂 vzali jsme si poslední kus http://www.audioworks.cz/digitln-pina-stage/46755-korg-tiny-piano-wh—digitalni-detske-piano-4959112118966.html a hraje to vážně docela schopně, jen Katka se musí ještě naučit lépe hrát. Plánuji ji dát od 3. třídy na klavír, myslíte, že je to skoro?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno