Makula, nazývaná také žlutá skvrna, je místo nejostřejšího vidění na sítnici. Díky ní můžeme rozeznávat jemné detaily, obličeje, dokážeme bez problémů číst, řídit či sledovat televizi. Věkem a špatnou životosprávou však může degenerovat, což při pozdním zjištění může často vést až ke ztrátě zraku.
Makulární degenerace je v rozvinutých zemích nejčastější příčinou slepoty u lidí nad 50 let. Existuje předpoklad, že onemocnění bude mít stoupající tendenci a stane se epidemií civilizovaného světa. Pokud se onemocnění chcete vyhnout, začněte se o své oči starat ještě dnes.
Formy a projevy
Makulární degenerace má dvě formy – suchou a vlhkou. Suchá forma je způsobena ztenčením a ztrátou funkčnosti makuly. Je rozšířenější a zhoršení zraku při ní probíhá pomaleji. Lidé se suchou formou makulární degenerace často trpí zhoršením vidění ve tmě a za soumraku, rozmazaným viděním či neschopností pořádně zaostřit.
Suchá forma může projít až do vlhké formy onemocnění. Ta postihuje jen asi 10% nemocných, no má rychlejší a vážnější průběh. Způsobuje prosakování a krvácení do sítnice a často bývá příčinou těžké až úplné ztráty zraku. Její příznaky jsou však bezbolestné, člověk pociťuje zhoršené schopnost čtení, problémy s rozpoznáváním obličejů, ale periferní vidění zůstává zachováno.
Koho postihuje
Riziko vzniku degenerativního onemocnění makuly je prokazatelně vyšší u žen. Pravidelné prohlídky a prevenci by neměli zanedbat zejména lidé starší než 35 let, kuřáci, pacienti s obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem a špatnou životosprávou. Riziko možného výskytu onemocnění je vyšší i u pacientů s pozitivní rodinnou anamnézou, při sourozencích dokonce několikanásobně.
Důležitá je prevence
Makulární degenerace je v současnosti neléčitelná, pokud se však odborně podchytí včas, její stav se dá stabilizovat až zmírnit. Důležité jsou proto preventivní prohlídky u očního lékaře. Zejména pacientům ve vyšším věku as vyšším rizikem propuknutí onemocnění se doporučují častější návštěvy ambulance. Nápomocná je také tzv. Amslerova mřížka, jednoduchá pomůcka, pomocí které si pacienti mohou doma kdykoliv otestovat vidění a registrovat případné změny. Je možné ji dostat u očního lékaře, avšak ne vždy dokáže odhalit všechny příznaky onemocnění makuly. Pravidelné oční vyšetření jsou proto vysoce doporučeny.
Léčba
Onemocnění zpočátku pacient ani nevnímá, když však příznaky začnou být výraznější, často bývá na plnohodnotnou léčbu pozdě. Vlhkou formu makulární degenerace však lze zmírnit i bez nutnosti operačního zákroku. Oční vada se u většiny pacientů stabilizuje aplikováním injekcí brzdících krvácení do žluté skvrny přímo do oka v lokální anestézii. U některých se dokonce objeví zlepšení zaostřování postiženého oka.
Laserová operace očí se používá aj při léčbě fotokoagulace, kdy je do oka vyzařován vysoce intenzivní světelný paprsek, který teplem ničí změněné krevní cévy. Tato forma léčby poškozuje sítnici, čehož důsledkem je vznik trvalého slepého místa v zorném poli. Toto poškození je však akceptovatelné ve srovnání se ztrátou zraku.
Další formou léčby je fotodynamická terapie, která je založena na chemické reakci světla s účinnou látkou. Pacientovi se látka podává přímo do žíly, a když se dostane do sítnice, je aktivována studeným laserovým zářením. To vytvoří na místě poškození uzávěr bez poškození sítnice. Krevní cévy se však mohou znovu objevit, proto je možné v případě potřeby léčbu zopakovat každé tři měsíce.
Preventivní prohlídka
Onemocnění u pacienta spolehlivě odhalí pouze vyšetření u očního lékaře. Pokud si myslíte, že pociťujete první příznaky spojené s makulární degenerací, neváhejte prohlídku absolvovat u svého očního lékaře nebo na specializovaných očních klinikách.
Objednat se můžete prostřednictvím bezplatné linky 800 888 956, na emailu info@oftum.cz nebo webu www.oftum.cz.