Rodinný výlet, trekový závod nebo dovolená v přírodě, nejen tam by vám v základní výbavě neměla chybět krabička poslední záchrany. I když se oproti časům Jaroslava Foglara trochu změnila.

Kápézetka neboli krabička poslední záchrany se mezi lidmi a skauty rozšířila právě zásluhou slavného spisovatele, když ji v roce 1935 pojmenoval a následně i definoval, co vše má obsahovat. Ve voděodolném obalu je KPZ jakou si poslední záchranou při problémech, které vás v přírodě mohou potkat. Na opačné straně světa používali pojem Survival kit, set pro přežití, a jeho obsah se od toho Foglarovského přeci jen lišil s ohledem na využití i okolní přírodu.

Dnes už ale netrávíme svůj volný čas jen v lese za městem a na cesty za dobrodružstvím se nevydávají jen muži. Cestujeme po celém světě i v dost náročných podmínkách a do KPZ můžeme využít modernější materiály, než by podle původního doporučení obsahovat měla. Malá svíčka jde nahradit LED baterkou, březovou kůru k zapálení ohně raději nahradíme pevným podpalovačem a kartu do telefonní budky asi také moc nevyužijeme. Naopak se bude hodit termofolie, multifunkční nůž nebo paracord šňůra a další drobnosti, které využijete. Vždy mějte na paměti, do jaké oblasti jedete, za jakou aktivitou a jaká rizika vás mohou potkat. Do tropických oblastí se určitě bude hodit i tableta na desinfekci vody a základní léky, pro horský pochod zase náplasti i obvazy.

Každý sport, koníček nebo aktivita má navíc svá specifika, na která je potřeba myslet při zařizování kápézetky. Krabička poslední záchrany by měla obsahovat vše, co vám dokáže v extrémním případě nejen ulehčit situaci, ale i zachránit život. Zkušení dobrodruzi už vědí přesně, co je potřeba, a tak jejich KPZ obsahuje třeba kompas, sadu na šití, háčky na ryby a vlasec, skvělým vynálezem je i multifunkční nástroj 11 v 1 ve tvaru kreditní karty. Veškerý obsah by měl být zabalen ve voděodolném obalu, který není extra těžký, ale snadno se do něj dostanete. Svou KPZ nezapomínejte pravidelně kontrolovat a doplňovat, ve vyhrocených situacích na ní může záviset váš život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno