Zdravé oči patří k tomu nejcennějšímu, čím se můžeme v životě chlubit. Ti, kteří s nimi žádné problémy nemají, berou kvalitní zrak jako samozřejmost. Proto o ně nijak zvlášť nepečují a ani je nešetří. Přitom právě letní měsíce pro ně představují značnou zátěž. Na co byste si měli dát pozor a čeho se určitě musíte vyvarovat?

 

Opalování

Opalování je současným trendem, kdekdo by se chtěl pyšnit bronzovým odstínem pokožky. Ostré sluneční záření však nedělá očím zrovna tu nejlepší službu. Pokud jste mu vystaveni dlouhodobě, koledujete si o poškození zraku, trpí hlavně povrch oční spojivky a rohovky. Řezání, pálení a zarudnutí pak na sebe nenechá dlouho čekat a skončit může až zánětem. Bez kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem vůbec na slunci nepobývejte. Měly by být stejnou samozřejmostí jako opalovací krém s vysokých ochranným faktorem. Nosíte-li klasické dioptrické brýle, pak máte několik možností, jak situaci vyřešit. Buď můžete sáhnout po kontaktních čočkách, nebo si rovnou pořídit dioptrické sluneční brýle.

 

Klimatizace

Pálení očí, únava, nepohodlí při čtení. Za těmito nepříjemnostmi může stát v létě celá řada faktorů, většinou ale bývá na vině klimatizace, která nám „jede“ na plné obrátky doma, v práci i v autě. Ta totiž vysušuje oči, a protože slzný film je nezbytnou podmínkou pro perfektní zrak, na problém je zaděláno. Pokud se bez klimatizace neobejdete, pak si alespoň pořiďte takovou, která dovede upravovat vlhkost v místnosti. I tu ale používejte obezřetně, nepouštějte ji přímo na sebe a vzduch v místnosti ochlaďte maximálně o šest stupňů oproti teplotě venku.

 

Voda

V létě všichni rádi zchladíme svoje tělo koupáním ve vodě. Osvěžení v rybních nebo přehradách však s sebou nese i riziko. Mnohdy totiž tyto přírodní vodní plochy bývají zamořeny sinicemi, takže mohou způsobit zánět oka. Výhrou ale nejsou ani bazény nebo aqvaparky, kde zase může neplechu napáchat chlór, který narušuje přirozený slzný film a dráždí oči. Výsledkem je pak jejich zarudnutí nebo rozmazané vidění. Tak buďte opatrní a chovejte se k vaším očím co možná nejšetrněji!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno