Český mýtný systém je od počátku svého vzniku velmi diskutovaným projektem. Bohužel však média přetřásají pouze některé informace, které po jejich způsobu prezentace, působí pobuřujícím dojmem. Skutečnost je v zásadě ale úplně jiná.
Mýto aktuality, bude se vybírat i příští rok?
Již při podpisech smlouvy o realizaci celého projektu nebylo definováno kdo a za jakých podmínek může převzít provoz mýtných bran a výběr samotného mýtného po dodavateli, společnosti Kapsch. Té tak na konci letošního roku smlouva o sjednání provozu a výběru vyprší a vzhledem k náročnosti nového výběrového řízení, které nemá šanci letos proběhnout, není zaručen výběr mýta po další období. Nejnovější mýto aktuality jsou tedy takové, že společnosti Kapsch se nejspíše prodlouží smlouva na další dobu, nezbytně nutnou.
Informace mýto podle pravdy
Jednou velkou neznámou, jsou mýto informace relevantní a skutečné. Téměř se neví, že již po sedmi měsících spuštění provozu mýtných bran dosáhly výnosy z mýta stejné částky, jako náklady na jeho výstavby. Další zamlčovanou informací je například to, že společnost Kapsch na svá bedra převzala absolutní odpovědnost, co se týče soustavné modernizace a obnovy celého mýtného systému, čímž neustále zvyšuje hodnotu systému, který je v majetku státu, a prodlužuje tak i jeho životnost.
Zajímavosti mýto, platby a další fakta
Stále se hovoří pouze o tom, jak je provoz mýtných bran a celého systému vůbec drahý. Ročně stát vybere na mýtném přibližně deset miliard korun, z čehož dvě miliardy tvoří provozní náklady. Mezi skutečné zajímavosti mýto, patří bezesporu to, že stát vybral za celou existenci elektronického mýtného systému již téměř 67 miliard korun. Tato částka tvoří velký přínos do státního rozpočtu a dle odhadů i při změně provozovatele se nijak výrazně lišit nebude.