Máte nový rodinný dům a konečně zařizujete jeho interiér? Poradíme vám, na co myslet při výběru osvětlení a jak vybrat správně. Nenechávejte výběr světla až na poslední chvíli, věřte, že správné osvětlení dokáže vytvořit příjemnou a útulnou atmosféru celého domu.

Čím začít

Pro někoho je osvětlení v domě tím posledním krokem, který mnohdy odkládá. Všimněte si, kolik novostaveb má místo světel jen žárovky a nějakou dobu právě takto bydlí. Přitom osvětlení je velmi důležité nejen kvůli designu, ale také praktické stránce. Vhodným světlem můžete šetřit své oči a navíc váš nábytek a zařízení dostane zcela nový nádech. Začněte od menších místností, kam nebudete stropní svítidla a lampy vybírat tak dlouho, nakonec si nechte místnosti jako je obývací pokoj, jídelna a ložnice.

Kam a jaké osvětlení

Při výběru osvětlení do koupelny můžete vybírat ze stropních, ale i nástěnných svítidel. Oceníte také led panely, případně světlo jako součást koupelnové skříňky se zrcadlem. Na tmavou chodbu se hodí lustr, stejně jako led pásky. Ty oceníte také v kuchyni nebo v pracovně, a to za počítačovým stolem. Obývací pokoj i jídelna jsou místa, kde můžete sáhnout po moderním a designovém lustru. Pokud máte dostatek místa v ložnici, vybavte ji také originálním lustrem. Na nočních stolcích pak oceníte lampičky, stejně jako na psacím stole.

Zaměřeno na teplé světlo

Teplé světlo je vhodné pro chvíle odpočinku, hodí se do dětského pokoje, do ložnice nebo do obýváku. Oceníte jej také v jídelně, ale myslete na to, že tento druh světla podporuje chuť k jídlu. Nebojte se jej použít ani v koupelně nebo na chodbě.

Zaměřeno na studené světlo

Studené světlo se hodí do pracovny, do dětského pokoje k psacímu stolu a také jako osvětlení lampiček. Budete mít pocit, že pod ním lépe vidíte a navíc podpoříte paměť a soustředění. Studené světlo vám mnohdy může připadat jako na „operačním sále“, ale v tomto případě to jen potvrzuje teorii o potřebném stoprocentním výkonu.

Lampy a lampičky jsou nutností

Při výběru lampiček vsaďte nejen na design, ale i praktickou stránku. Ať už máte lampičku na pracovním stole nebo na nočním stolku, myslete na její pohodlné zapínání a vypínání. V případě moderní domácnosti sáhněte po osvětlení na dálkový ovladač. Do každého bydlení se hodí také stojící lampa, u které můžete číst, ale také plést nebo háčkovat. Stejně tak stojací lampu oceníte v ložnici u postele.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno