Krátkodobý pronájem – vyplatí se vůbec jako investice?
Krátkodobý pronájem nemovitostí je jeden ze způsobů, jak zhodnotit vlastněnou nemovitost. I když se může zdát, že dlouhodobý pronájem je výhodnější, neboť představuje pravidelný zisk na dlouhou dobu bez větších starostí, není tomu tak.
„Klasický dlouhodobý pronájem nemusí vyhovovat každému. Ne vždy je například daný byt či dům k dispozici celoročně. Mnoho majitelů má nevyužívaný byt k dispozici pouze přechodně na určitou část roku, například když v létě nebo o Vánocích pobývají u rodiny v zahraničí nebo jsou na pracovní či studijní stáži,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, a vyjmenovává další výhody: „Při krátkodobém obsazování bytu nájemníky se vyhnete nepříjemným rizikům dlouhodobého pronájmu, jako je problém s neplatiči. Nadto krátkodobé pronájmy mohou přinést mnohem větší výnos.“
Nemovitosti na krátkodobý pronájem také vykazují nižší opotřebení vybavení. Turisté či manažeři využívají pronajaté prostory zpravidla jako zázemí na přespání, zatímco přes den se věnují svému soukromému či pracovnímu programu.
Rizika a nevýhody podnikání v krátkodobých pronájmech
„Sdílená ekonomika je velký fenomén moderní doby. V počátku zrodu této myšlenky šlo o efektivní využívání zdrojů s cílem minimalizovat výdaje i ekologickou stopu, později se sdílená ekonomika přetavila v regulérní byznys. Poslední roky se ale ozývaly a stále ozývají kritické hlasy z řad veřejnosti i státních činitelů, které žádají regulaci,“ vysvětluje historii krátkodobých pronájmů David Novotný.
„V současné době je to z hlediska zákona a úřadů nahlíženo jako ubytovací služba. Osoba poskytující ubytovací služby prostřednictvím internetových platforem uskutečňuje ekonomickou činnost a naplňuje tím podstatu podnikání. S tím souvisí celá řada administrativních změn a finančních povinností, které se zásadním způsobem promítají do peněženek hostitelů či pronajímatelů. Vymezením krátkodobých pronájmů jako ubytovacích služeb jde ruku v ruce s povinností platit z této činnosti daň a vyřídit si živnostenské oprávnění. Nový výklad totiž automaticky znamená mimo jiné i povinný odvod sociálního a zdravotního pojištění,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates. Pokud budete v bytě ubytovávat i zahraniční hosty, musíte je navíc hlásit na cizinecké policii a registrovat se jako podnikatel obchodující s cizinou.
A jak to funguje v případě, kdy majitel nabízí byt přes realitní kancelář? „Záleží na tom, jak bude ošetřen smluvní vztah mezi realitní kanceláří a majitelem bytu. Standardně realitní kancelář funguje jako pouhý zprostředkovatel krátkodobých nájemníků, proto se veškeré administrativní a finanční povinnosti vztahují na majitele,“ říká Novotný. „U nás s klientem vždy podepisujeme dlouhodobou nájemní smlouvu, fungujeme tedy jako subjekt zodpovědný za pronajímání, splnění veškerých úředních náležitostí a zákonné odvody. Veškeré platby včetně odvodů zdravotního a sociálního pojištění tedy vyřešíme za klienta, pro kterého se tak nic nezmění,“ doplňuje Novotný.