V létě se snažíme trávit hodně času u vody a je to tak dobře. Jenže někteří z nás nevydrží ani několik hodin bez telefonu a často se pak stane, že si nedobrovolně zaplave i on. Lze ještě takový utopený přístroj zachránit? LAMA mobile vám přináší první pomoc v případě takové nehody.
Pokud svůj telefon namočíte nebo vám rovnou spadne do vody, je třeba jednat okamžitě. Záleží hlavně na typu telefonu a jak moc nebo jak dlouho byl vodě vystavený. Pokud máte mobil s výměnnou baterií, co nejrychleji ji vyndejte, aniž byste předtím telefon vypínali. Když je vnitřek ještě relativně suchý, stačí jej otřít čistou bavlněnou látkou nebo papírovým kapesníčkem. Poté nechte telefon na pár hodin otevřený, aby přirozeně doschnul. Nijak ho nezahřívejte, nedávejte na topení ani nefénujte.
Pokud se telefon ponořil na delší dobu a voda z něj vytéká, je nezbytné jej celý rozebrat. Tedy sundat víko, vyjmout baterii, sejmout vnitřní kryt telefonu a osušit veškerou elektroniku. Nezapomeňte vyndat SIM kartu, občas jsou kontakty důležitější než samotné zařízení. Někdo radí ještě celkové proprání v destilované vodě, aby na přístroji neulpěly minerály a další látky. Uvnitř byste měli nalézt indikační papírek. Ten slouží zaměstnancům servisu, aby poznali, zda byl telefon namočený a tím pádem ztrácí nárok na záruku. Pokud je papírek nezabarvený, telefon by vám měli stále opravit. Elektroniku můžete i lehce vyfénovat, ale co nejmenší teplotou a zdálky. Mohou se na ní objevit známky oxidace, které je potřeba řádně vyčistit. Doporučujeme čistit lihem a zubním kartáčkem nebo štětcem, kterými se oxid – zelený a bílý prášek, jemně odstraní. Také je dobré okem zkontrolovat kontakty integrovaných obvodů a ty zoxidované od sebe mechanicky oddělit. Pokud čištění provedete co nejdříve, máte velkou šanci, že telefon zachráníte nebo mu alespoň příliš nesnížíte životnost.
U telefonů s nevyjímatelnou baterií je nutnost mobil ihned vypnout a vodu z něj vyklepat. Můžete ho usušit třeba pod stolní lampičkou anebo ho rovnou zavézt do servisu. Pro oba typy telefonů samozřejmě platí zásadní poučka, že pokud je telefon ponořen do vody a zároveň je nabíjen ze sítě, tak je nutné nejprve vypnout hlavní jistič a až potom telefon můžeme vyndat z vody. Je také dobré mít doma připravené potřebné propriety na čištění, které vám mohou ušetřit pěkných pár tisíc.