Dnes ho bereme za naprostou samozřejmost, ale ne vždy tomu tak bylo. Jakou cestu si muselo spodní prádlo projít, abychom si mohli užívat pohodlí jeho současné podoby?

 

Beze studu

Kdysi dávno chodili lidé nazí a nepřišlo jim na tom nic divného. I v dnešních dobách existují kmeny, které oblečení snad ani neznají a vystačí si s tím, jak je stvořila příroda. K zahalování docházelo ne kvůli studu nebo lačným pohledům, ale čistě z praktického hlediska ochrany intimních partií před chladem a zraněním. Ve starověku tak jako spodní prádlo fungovala bederní rouška, pruh bavlněné látky, který se omotal kolem těla. Egypt i Řím, kde se nosila nejčastěji, měli teplé podnebí a tak stačila většině obyvatel těchto zemí. Ve středověku se lidé začali více zahalovat a také se oblečením odlišovat od ostatních. U mužů se stále o pohodlí mluvit dalo, dlouhé spodky do půlky lýtek stále nabízely dostatečnou volnost a prostor pro pohyb, ženy už to měly horší. Dámské spodní prádlo byly především upnuté korzety, které omezovaly nejen v pohybu, ale i dýchání. Až s příchodem 20. století se ke slovu opět dostalo pohodlí.

 

Volný pohyb

Určité klopýtnutí čekalo spodní prádlo na začátku minulého století, kdy na začátku minulého století byla ještě éra, kdy se zakrývala každá volná část kůže a tak se místo spodního prádla nosily overaly, které halily tělo od zápěstí po kotníky. Za pár let se ale morálka uvolnila a overaly skončily na dně historických kronik, protože přišla doba pohodlí a minimalistických řešení. Dámské prádlo se rozdělilo na dvě části, podprsenku a kalhotky, pánové začali nosit bavlněné pohodlné trenýrky se širokými nohavicemi a volným střihem. A v roce 1925 je Jacob Golomb upravil širokým koženým pasem, který sportovcům a především boxerům pomohl udržet spodní prádlo na svém místě. O třináct let později si pak návrhář punčochového zboží Artur Kneibler zapsal patent. K inovaci spodního prádla přispěla také firma Coopers Inc se švy ve tvaru obráceného ypsilon, které známe na spodním prádle i dnes.

Módní trendy se naštěstí dnes týkají spíše designu než převratného zahalování a změny střihů prádla. Mezi nejoblíbenější typ patří pánské boxerky, které jsou vhodné na běžné nošení i sport a nijak neomezují v pohybu.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno