Tvarované stromy dokáží dotvořit každou okrasnou zahradu. Jednou z možností je i okrasný zerav, který vyniká nenáročným pěstováním. V čem spočívají jeho další přednosti?

Co je pro zerav charakteristické

Zerav je elegantní stálezelený jehličnan, který pochází ze Severní Ameriky a Asie. Do Evropy byl následně přivezen v polovině 16. století a velmi záhy se stal oblíbenou dřevinou pěstovanou v mnoha zahradách.

Zerav patří do čeledi cypřišovitých rostlin a je tedy příbuzný s cypřiškem. Charakteristická je pro něj stálezelená barva a kuželovitá koruna. Má vodorovně uspořádané větve vějířovitého tvaru a jeho šištice jsou podlouhle vejcovité, přičemž dozrávají v prvním roce. Zerav může dosáhnout výšky až 50 metrů a dožít se kolem 1 000 let.

Uplatnění najde v každé zahradě

Zerav je poměrně nenáročná dřevina, která najde uplatnění v každé zahradě. Jako volně rostoucí strom nepotřebuje žádný řez. Ale pokud se pro něj rozhodnete, velmi dobře jej snáší. V zahradě jej můžete vysadit jako volně rostoucí dřevinu nebo jako strom do skupinové výsadby jehličnanů.

Své uplatnění najde i jako součást živého plotu, který bude oddělovat stěnu nebo větrolam. A nebo si jej můžete vytvarovat do podoby koule, kuželu nebo třeba spirály.

Jak se o zerav správně starat

Výhodou zeravu je jeho nenáročnost na pěstování, se kterým si hravě poradí i ti méně zkušení. Vysadit jej můžete do volné půdy i do nádoby, přičemž prosperovat bude v obou případech. Dobře se mu daří na hlubokých a vlhkých půdách. Nevadí mu ani vyšší hladina spodní vody, pozor si však dejte na to, aby místo nebylo přemokřené.

K životu potřebuje dostatečné množství světla, proto jej vysaďte ideálně na slunné nebo polostinné stanoviště. Snese i úplné zastínění, na druhou stranu nebude tak hustý a vybarvený, jak byste si pravděpodobně přáli.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno