Čas letních dovolených se blíží mílovými kroky a ani vy se jistě nebudete vyhýbat slunění na vyhřáté pláži. Ale možná ve vás hlodá onen pověstný červíček a říkáte si, jestli je opalování zdravé. Odpověď zní ano, ovšem musíte dodržet určitá pravidla.
Nesporným přínosem pobytu na sluníčku je stimulace organismu k tvorbě vitamínu D. Ten příznivě ovlivňuje nejen pokožku, ale také zuby a kosti. Neměli byste to však s opalováním přehánět, neboť v takovém případě bude kůže rychleji stárnout, a navíc vám hrozí zvýšené riziko rakoviny. Abyste se nepříjemnostem a rizikům úspěšně vyhnula, vezměte si k srdci následující tipy.
Pokožka vám bude vděčná za peeling
Dříve než se navlečete do plavek a uvelebíte se u vody, dejte si tu práci a odstraňte ze své pokožky starou kůži. Důkladný peeling vám vydláždí cestu k rovnoměrnému a zdravému opálení. Jestliže tuto péči podceníte, krásné opálení vám příliš dlouho nevydrží a rychle se sloupete.
Soláriu se raději vyhněte
Pokud vám někdo tvrdí, že byste měla před opalováním na sluníčku docházet do solária a svou pokožku “připravit” na opravdové sluneční paprsky, vysvětlete mu, že vystavování kůže záření ze solária rozhodně není zdravé a zvyšuje riziko rakoviny. Tudy cesta rozhodně nevede!
Pořiďte si kvalitní opalovací kosmetiku
Na faktoru údajně nezáleží. Skutečně? A kdo to tvrdí? Vysoký faktor je samozřejmě základ. Bez kvalitní kosmetiky pro opalování se rozhodně neobejdou lidé s nižším fototypem a přijde vhod také osobám se snědší kůží, které se opaluji dohněda.
Skvělou volbou je nová produktová řada krémů na opalování Photoderm od Biodermy. Díky inovativnímu složení poskytuje buňkám unikátní bio ochranu. Doporučuji jí i zkušení dermatologové.
Nevystavujte se slunečním paprskům moc dlouho
Jak dlouho se můžete opalovat? Pokud jste si až doposud myslela, že čím déle na sluníčku budete, tím bude vaše pokožka opálenější, spletla jste se. Ve skutečnosti je to tak, že každý jedinec dosáhne tzv. cut-off bodu, kdy tělo přestává produkovat melanin, a je tedy zcela zbytečné se déle slunit.
Za jak dlouho ke cut-off bodu dojde? Jde o individuální záležitost, ovšem průměrně se jedná o 2-3 hodiny na přímém slunci. Osoby se světlou pokožkou mají logicky mnohem méně času. Setrvávat na sluníčku dlouho je zbytečný hazard se zdravím.
Na závěr ještě jedna rada. Napoprvé se neopalujte déle než půl hodiny a v následujících dnech nepřekračujte maximální dobu 2 hodin. Vaše pokožka si musí na intenzivní sluneční paprsky zvyknout a není vhodné ji napoprvé vystavit na příliš dlouho.
Budete-li se řídit všemi výše uvedenými radami, dosáhnete pěkného a dlouhotrvajícího opálení bez zbytečného zdravotního rizika.