Plánování rozmístění a velikosti pokojů v rodinném domě nebo vzhled kuchyňské linky dokáží někdy pořádně zamotat hlavu a rozpoutat nejednu rodinnou hádku. Skutečným bolehlavem zařizování jakékoli novostavby je ovšem počet, typ a rozmístění stropních světel a dalších zdrojů světla. Není proto divu, že jej takřka všichni nechávají na poslední chvíli, kdy už je zbytek interiéru zařízen a je možné si vše lépe představit.

Rozvody elektřiny a s nimi spojené rozmístění stropních světel, zásuvek a vypínačů je samozřejmě třeba řešit již v rané fázi výstavby. Už na začátku je tak dobré přesně naplánovat, k čemu budou jednotlivé místnosti sloužit, kde budou umístěna okna a dveře a jaké bude rozmístění hlavních kusů nábytku, jako jsou gauč, jídelní stůl, postel nebo kuchyňská linka.

Stropní světla však samozřejmě nejsou jedinými zdroji, které lidé mohou ve svých domácnostechinstalovat.

  1. Koupelna

V koupelně je kromě hlavního zdroje osvětlení určitě třeba myslet na osvětlení umyvadla a zrcadla. To lze řešit standardním způsobem, nicméně nabízí se zde také zajímavá řešení v podobě zrcadel se zabudovaným světelným zdrojem nebo důmyslně umístěné led pásky.

  1. Ložnice a dětské pokoje

V pokojích spadajících do tzv. klidové zóny musíme zvolit vhodné osvětlení postelí a psacích stolů. Stojací lampa, led osvětlení postele, nebo vkusné malé lampičky na zdi za hlavou jsou nejčastěji využívanými a doporučovanými řešeními.

  1. Obývací pokoj a kuchyně

Především v hlavní obytné místnosti, která je často napojená na kuchyňský kout, se amatérští i profesionální designéři mohou opravdu vyřádit. Velkou pozornost je třeba věnovat osvětlení kuchyňské linky, kde se jako nejvhodnější varianta jeví led pásky nebo bodová svítidla, jež poskytnou velkou svítivost při minimální spotřebě energie.

Zapomínat nelze ani na osvětlení jídelní části a obývací části pokoje, případně na zdroj světla v blízkosti křesel a gaučů, které často slouží jako útočiště knihomolů.

1 komentář

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je dobré mít do každé místnosti jiné osvětlení? Myslím tím spíše druh a svítivost, a typ žárovky a ne třeba lustr, lampičky, bodová světla, spíš mi jde o druh. My máme třeba v 9byvacim pokoji takové barevné led https://www.ledakce.cz/led-pasky/ pásky a nejsem si jista jestli je to dobré pro oči. Ne teda při dlouhodobém svícení ale spíš jen tak jako dekorativní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno