Slyšeli jste už o pojmu supepotravina? Souhrnně by se takto mohla označit skupina potravin, které jsou bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu, antioxidanty a jedná se o živiny rostlinného původu. Věděli jste, čím jsou superpotraviny zajímavé a proč je rozhodně zařadit do jídelníčku?

1) Co to superpotravina je

Pojem superpotravina se může zdát výdobytkem dnešní společnosti, ale toto označení je staré již přes sto let a některé potraviny, které spadají do pomyslného seznamu, jsou tu již dokonce přes tisíc let. Patří do zdravého a pestrého jídelníčku, můžete pomocí nich zhubnout, stejně jako při jízdě na rotopedu nebo pravidelných běháním na běžeckém páse.

2) Kolik superpotravin jíst

Označení superpotravina je poněkud zavádějící. Je sice pravda, že většina zmiňovaných superpotravin obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, ale měli bychom mít na paměti, že u některých potravin je tato látka obsažena jen v malém množství. Pro její účinek je potřeba konzumace dané potraviny ve větším množství a doplnění zdravého jídelníčku i o pravidelný pohyb, i kdyby to mělo být cvičení s posilovacími pomůckami doma, případně kombinované s procházkou v přírodě.

3) Zanedbávané superpotraviny

Pravděpodobně spoustu potravin konzumujeme a používáme v běžné kuchyni a ani o jejich přesných účincích nevíme. Příkladem může být fazole nebo čočka. Luštěniny jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny, škroby, vitamíny, vápník i železo. Zamyslete se, jak často konzumujete luštěniny. Jsou součástí vašeho jídelníčku a dopřejete si je alespoň jednou týdně?

4) Ovoce a zelenina

Stejně tak ovoce jako například pomeranč, jablko nebo banán. Tento druh ovoce je vhodný nejen ke svačině. Pomeranč je skvělý pomocník proti nachlazení a k posílení imunity, díky vysokému obsahu vitamínu C. Jablko pro změnu obsahuje vlákninu rozpustnou ve vodě, a tak pomáhá ke snižování cholesterolu. Banán skvěle doplní energii, díky třem druhům, přirozeně se vyskytujícím, cukru. Je skvělou svačinou po cvičení, dopřejte si jej po tréninku na eliptickém trenažéru nebo cvičení na vibrační plošině. A pokud vás čeká ještě větší výdej fyzické energie, doplnit ji můžete i ananasem, který dokonce pomůže zpomalit stárnutí a obnovit svěží vzhled pokožky.

5) Příklady superpotravin

Mezi superpotraviny patří například avokádo, citron, jahody a borůvky. Oblíbené jsou i chia semínka, dýně nebo chilli. Vyzkoušejte však i mango, mladou pšenici, zelený ječmen nebo sušené meruňky. Nebojte si jednou za čas dopřát i kousek kvalitní hořké čokolády.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno