Elektronické cigarety jsou čím dál oblíbenější. Jak už to u nových věcí bývá, začínají se kolem nich objevovat i mýty. Vybrali jsme pět nejčastějších a podívali se na ně pěkně z blízka. Pojďte se společně s námi mrknout, jak to vlastně s e-cigaretami je.

Mýtus č. 1: e-cigarety nejsou nijak regulovány

Elektronické cigarety nemůžete kouřit kdekoliv a kdykoliv vás to napadne. Jejich prodej a užívání je ošetřeno zákonem č. 65/2017 Sb., který upravuje užívání e-cigaret na veřejnosti. Na těchto místech je kouření přísně zakázáno:

  • Ve vnitřních prostorách, které jsou volně přístupné veřejnosti (nákupní centra atd.).
  • Na letišti, s výjimkou „kuřáren“.
  • Na nástupištích, v přístřešcích a čekárnách veřejné dopravy (BUS, VLAK, TRAM…).
  • V dopravních prostředcích veřejné dopravy (BUS, VLAK, TRAM…).
  • Ve zdravotnickém zařízení a v prostorech souvisejících s jeho provozem, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení nebo v jiném zařízení pro léčbu závislostí.
  • Ve škole a na jejích pozemcích.
  • V zařízeních sociálně-právní ochrany dětí a ve všech provozovnách, kde se pracuje s dětmi nebo o ně pečuje.
  • V prostorách dětských hřišť a sportovišť určených převážně pro osoby mladší 18 let.
  • Ve vnitřních prostorách všech typů sportovišť.
  • Ve vnitřních zábavních a kulturních prostorách (kina, divadla, výstavní a koncertní síně a sportovní haly, a dále v jiných vnitřních prostorách po dobu pořádání kulturních a tanečních akcí).

Existují však i veřejná místa, kde si můžete e-cigaretu vychutnat i přes to, že běžné cigarety jsou zakázané. Pokud to provozovatel dovolí, můžete si dát e-cigaretu například v restauraci nebo baru.

Mýtus č. 2: Vaping je stejně škodlivý jako kouření cigaret

Odpůrci elektronických cigaret často poukazují na to, že e-cigarety jsou stejně škodlivé jako klasické cigarety.

Podle odborných studií je užívání elektronických cigaret až o 95 % méně škodlivé než kouření klasických cigaret. Nedochází při něm totiž k hoření papírku, a tím pádem ani vdechování látek, které při hoření vznikají. Není zde žádný dehet, karcinogeny a další tisícovky chemických látek, které vznikají při hoření klasické cigarety.

Při používání e-cigarety dochází k zahřívání kapaliny a vdechování aerosolu nikoliv kouře. Ten obsahuje nikotin a přírodní látky jako jsou propylenglykolu (PG) a rostlinného glycerolu (VG) a potravinářské příchutě.

Mýtus č. 3: Vaping způsobuje nemoci plic

Je pravda, že se ve Spojených státech objevily případy, kdy kuřáci e-cigaret onemocněli nevratnou obstrukci dýchacích cest. Ty však byly způsobeny používáním nekvalitních a nelegálních náplní s obsahem THC.

Náplně prodávané v České republice podléhají legislativě Evropské Unie. Pro jejich výrobu se používají pouze příchutě používané v potravinářství. Všechny náplně procházejí rozsáhlými toxikologickými zkouškami.

Mýtus č. 4: E-cigarety nepomáhají lidem přestat kouřit

Někteří odpůrci elektronických cigaret tvrdí, že elektronické cigarety zvyšují závislost na nikotinu, nejsou proto vhodné při odvykání kouření.

E-cigarety se dají považovat za pomůcku, která pomáhá odvykání kouření. Pokud chcete přestat kouřit, je e-cigareta jednou z možností, jak nahradit cigarety. Díky ní můžete postupně snižovat objem nikotinu. Postupně se tak můžete dostat až na nulový objem.

Elektronická cigareta je však pouze nástrojem, pokud chcete skončit s kouřením, budete potřebovat pevnou vůli.

Mýtus č. 5: E-cigarety podporují kouření u mladistvých

Elektronické cigarety údajně usnadňují přístup ke kouření mladých lidí a dětí školou povinných.

V České republice podléhají elektronické cigarety stejné legislativě jako jiné tabákové výrobky. Prodávat se tedy smí pouze osobám starším 18 let. A stejně je to i s jejich zákonným užíváním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno