Pokud máte chuť na tuhle zelenou dobrotu, ale váháte, zda je vhodné pistácie v těhotenství zařazovat, dnešní článek je právě pro vás. Hned na úvod vás uklidníme – pistácie si těhotné ženy ve většině případů dopřát mohou. Měly by však dodržovat několik pravidel, která zajistí, že konzumace bude bezpečná a opravdu prospěšná. Jaké to jsou?

Pistácie v těhotenství mohou být opravdu prospěšné

Pistácie jsou oblíbené nejen pro svou typickou nasládlou chuť, ale také pro účinky na zdraví. Obsahují prospěšné minerály, například železo, vápník nebo hořčík, vitamíny a fytosteroly, tedy látky, které redukují množství LDL cholesterolu v krvi. Těhotným v raném stádiu mohou pomoci při ranních nevolnostech, v pozdějších měsících jsou zase doporučovány jako pomocník při častém močení. Navíc obsahují kyselinu listovou, která je důležitá například při tvorbě centrálního nervového systému plodu. Aby však nastávající maminka benefitů pistácií mohla doopravdy využít, měla by vědět, jaké oříšky vybrat, jak je skladovat a konzumovat.

U pistácií vsaďte na kvalitu

Dbát na kvalitu pistácií je samozřejmě důležité kdykoliv, když si je chcete vychutnat. Nastávající maminky by však měly být obezřetné dvojnásob. Pistácie by měly mít béžovou slupku, měly by být pootevřené a bez známek plísní. Nesmí být cítit ničím nepřirozeným.

Špatně zpracované a skladované pistácie mohou být napadeny plísněmi, které produkují aflatoxiny známé také jako silné karciogeny. Při nákupu proto vsaďte hlavně čerstvost.

Tip: Pistácie ve vysoké kvalitě seženete třeba na e-shopu Nutsman, který se specializuje na semínka a oříšky.

Těhotným ženám se také doporučuje nemlsat slané pistácie, ale raději sáhnout po těch natural. Přemíra soli totiž může způsobit nepříjemné zadržování vody a otoky.

Vyplatí se také dodržovat pravidlo „všeho s mírou“. Pistácie obsahují velké množství esenciálních olejů, s kterými to není radno přehánět. Když vás honí mlsná, zobněte si pár kousků denně a pak pytlíček pistácií zase schovejte do skříně. Ta by měla být chladná a temná. Důležité je také zajistit, aby se k ořechům nedostala vlhkost.

Tip: Pistáciový olej z jídelníčku vynechejte úplně. Obsahuje vyšší koncentraci esenciálních olejů a obecně se pro nastávající maminky nedoporučuje.

Kdy pistácie vynechat?

I přes to, že pistácie jsou dobře stravitelné a obsahují mnoho látek, které mohou být v těhotenství velmi prospěšné, existují i případy, kdy se jejich konzumace nedoporučuje. Jedním z nich je například situace, kdy si maminka není jistá tím, zda nemá na oříšky alergii. Pokud pistácie nejsou běžnou součástí vašeho jídelníčku, těhotenství není nejlepší doba na experimenty.

Tip: Toto pravidlo platí pro všechny typy oříšků. Před konzumací je zkrátka nutné myslet na to, že mohou být potenciální alergen.

Při závažných chronických nemocech a dysfunkcích je pak potřebné se ohledně konzumace pistácií poradit s lékařem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno