Plánujete-li v roce 2020 prodávat svou nemovitost, pravděpodobně jste již započali menší průzkum trhu. Před samotným prodejem není totiž od věci nejen vědět, jaké jsou ostatní nabídky ve vaší lokalitě, ale alespoň zhruba je nutné znát i to, v jaké cenové relace se v současnosti nemovitosti prodávají. Při samotném prodeji ovšem může vyvstat mnoho překážek, které vás v důsledku budou stát spoustu času i peněz. Jaké to jsou a lze se jim nějak vyhnout?
Mezi tu nejrozšířenější patří paradoxně nesprávné stanovení prodejní ceny. K tomu většinou dochází, určuje-li ji vlastník nemovitosti pouze na základě neodborného odhadu. „Mnoho lidí se domnívá, že lze prodejní cenu určit jen s ohledem na to, jak se aktuálně prodávají ostatní nemovitosti stejných dispozic ve stejné lokalitě. Toto tvrzení však nemůže být dále od pravdy. Ceny totiž ani zdaleka neurčují jen tyto dva faktory,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která na trhu funguje již 25 let. Ten upozorňuje na to, že při stanovení prodejní ceny je nutné brát v úvahu samozřejmě i aktuální situaci na trhu, stav nemovitosti, občanskou vybavenost okolí a důležitou roli hraje i to, jak rychle potřebujete nemovitost prodat. Zásadní chybou je dle Kindla ovšem stanovení prodejní ceny bez jakékoli odborné konzultace.
„Lidé prodávající svou nemovitost mají tendence do celého procesu vkládat emoce. K nemovitosti je pojí nějaké pouto, a tak není výjimkou, že cenu stanoví příliš vysoko s tím, že můžou vždy slevit. Takhle to ovšem na realitním trhu nefunguje a stanovení správné prodejní ceny hned na začátku je naprosto klíčové. Pokud totiž přestřelíte, o nemovitost pravděpodobně nebude zájem a bude inzerována o to déle, což se poté zdá kupujícím podezřelé. Z nemovitosti se stane tzv. ležák a nepomůže ani postupné zlevňování. A když ano, tak až v momentě, kdy bude cena daleko pod původní představou. V opačném případě, tedy při stanovení moc nízké prodejní ceny, zase přijdete o značnou část financí. Je proto vhodné si k tomuto kroku přizvat realitního profesionála, který nejen, že dokáže nemovitost ohodnotit z hlediska dispozic, vybavení a technického stavu, ale při určení ceny bere v potaz i další faktory důležité pro realitní trh,“ vysvětluje Kindl.
Rizika ohrožující prodej na vás však čekají i ve chvíli, kdy už nemovitost inzerujete a máte naplánovány první prohlídky. „Přípravám nemovitosti na prodej se věnuje tzv. home staging. Ten v dnešní době narostl do obřích rozměrů a nabízí ho každá solidní realitní kancelář. Jeho úkol je totiž poměrně důležitý, má za cíl dosáhnout toho, aby se nemovitost jevila co nejatraktivněji pro co největší počet zájemců a aby se prodala v co nejkratším čase za nejvyšší cenu. Problémem je ovšem ten, že majitelé nemovitostí jednak nemají s home stagingem zkušenosti a jednak většinou nedokážou určit, co nemovitosti z estetického hlediska chybí,“ doplňuje Jakub Kindl. Ten proto upozorňuje, že i v tomto kroku prodávající ocení objektivní pomoc někoho, kdo má s danou problematikou zkušenosti.
Za zmínku však stojí i rizika, která mohou celý proces ohrozit v samotném závěru. „V úvahu je nutné brát zejména právní stránku celé věci. K prodeji nemovitosti totiž u většiny osob dochází jen jednou za život, a je tak přirozené, že vlastník nemovitosti neví veškeré náležitosti smluvní dokumentace. S tímto problémem se samozřejmě každý může obrátit na právníka, ale z vlastní zkušenosti bych opět dal přednost firemním právníkům pracujícím pro určitou realitní kancelář. Právní servis je pro každou solidní realitní společnost samozřejmostí a obrátíte-li se při prodeji nemovitosti na profesionály, můžete se spolehnout na to, že bude celý prodej probíhat v co nejrychlejším, nejefektivnějším a hlavně nejbezpečnějším tempu,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.