Podzimní počasí je nevyzpytatelné. Zatímco ráno mrznete, odpoledne jednotlivé vrstvy oblečení sundáváte a potíte se i v tričku. Toto období však brzy skončí. S příchodem listopadu je totiž většinou spojeno i ochlazení – denní teploty se pohybují v průměru kolem 5 až 10 stupňů. Proto je právě teď nejvyšší čas vytáhnout z šatníku teplejší kousky. Poradíme vám, jak se obléct na podzim pro různé příležitosti, ať už plánujete procházku, běh nebo se chystáte na práci venku.

Oblečení do 5 –10 stupňů je potřeba vrstvit

Vrstvení je nejen trendy, ale i praktické. Pokud totiž obléknete více tenkých kousků, můžete některý z nich podle potřeby sundat. Oblečení ve více vrstvách je navíc často i pohodlnější, protože vás tolik neomezuje v pohybu. Konkrétní výběr oblečení do 5–10 stupňů pak bude záležet na tom, jaká aktivita vás čeká. Vyrážíte-li na procházku, vsaďte na klasiku. Oblékněte tričko, svetr a kvalitní bundu nebo kabát, a to vše doplňte velkou šálou, do které se v případě potřeby můžete zabalit až po uši. Nezapomeňte také na kvalitní boty, které nepromoknou.

V případě, že vás čeká fyzická aktivita, je potřeba nad jednotlivými kousky přemýšlet trochu důkladněji. Určitě budete potřebovat funkční termoprádlo, které pomůže odvádět pot a zahřeje. Myslete na to, že obléknout jen termotričko nestačí. V teple musí být také nohy, především kolena a kotníky.

TIP: Nevíte, jak vybrat termoprádlo? V tomto článku zjistíte, na co se při výběru zaměřit.

Jak se obléct při 5 –10 stupních, když vás čeká fyzická aktivita

Často se říká, že když se člověk v zimě hýbe, měl by se obléknout, jako by venku bylo o deset stupňů méně. Částečně je to pravda. Čím intenzivnější aktivitu plánujete vykonávat, tím větší teplo vám bude. Problém však nastává, když si na chvíli dáte pauzu. Jakmile se pohyb zastaví, je potřeba se rychle přiobléct. Nezáleží na tom, jestli si dáváte krátkou přestávku od práce, nebo čekáte na kamaráda, který je pomalejší běžec než vy. Když se tělo ochladí, bude mnohem složitější ho znovu zahřát. Proto při oblékání myslete na to, že je dobré mít jednu extra vrstvu, kterou si sbalíte třeba do batohu.

Pozor na silný vítr

Odpověď na otázku, jak se obléct na podzim, komplikuje také silný vítr. Pokud totiž fouká, pocitová teplota může být o několik stupňů nižší než ta, kterou vám ukazuje teploměr. Proto vždy před odchodem z domu nezapomeňte zkontrolovat počasí. V případě, že se budete zdržovat v blízkém okolí, stačí mrknout z okna a hned víte na čem jste – když vítr obrací deštníky, může být pocitová teplota až o 8 stupňů nižší. Pokud se chystáte dále od domu, nahlédněte na stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde údaje o síle větru najdete.

Jak se obléct při 5 –10 stupních už víte – vsaďte na vrstvení a při fyzické aktivitě nezapomínejte na kvalitní termoprádlo a jednu extra vrstvu navíc. Vhodné oblečení lépe vyberete, když před odchodem z domu zkontrolujete sílu větru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno