V době, kdy si člověk podmanil oheň, to byl velký krok ve vývoji celého lidstva. Možnost se ohřát, tepelně zpracovat potraviny a úlovky i úspěšně zahánět toulavá zvířata. Dnes už si teplo doma umíme zařídit pohodlnějším způsobem.

Teplo bez starostí

Kamna na dřevo s velkými pláty, na kterých vařily naše prababičky, postupně vystřídaly kotle s rozvody po celém domě. Ty na uhlí v posledních letech měníme za verze na jiné druhy paliva, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Kotle na dřevní peletky jsou velmi oblíbenou variantou, která zajistí teplo v celém domě a nemusíme několikrát denně chodit přikládat. Pelety se vyrábí z pilin a hoblin, které se lisují bez použití jakýchkoli pojiv, lepidel nebo chemických sloučenin. Jako pojivo slouží přírodní lignin, který je obsažený ve dřevě, a umožňuje tak pod tlakem lisovat pelety do tvaru drobných válečků. Ty se snadno používají i u plně automatizovaných kotlů nebo těch s automatickým podáváním. K výrobě pelet se tak využívají piliny, které vznikají jako odpad na pilách a v závodech na zpracování dřeva. Výhodou je vysoká výhřevnost a minimální odpad, stačí  jen dvakrát týdně zkontrolovat kotel a případně doplnit do zásobníku pelety či vysypat popelník. Topení s peletami je tak mnohem komfortnější, než bylo topení samotným dřevem či uhlím.

Pro romantickou atmosféru

V průběhu topné sezóny i mimo ni, když je chladný večer, si rádi posedíme také u krbu. Do něj se pelety nehodí, ale dřevěné brikety ano. Každý zná situaci, kdy si chce u krbu odpočinout a místo toho se musí stále zvedat a přikládat nebo znovu rozdmýchávat oheň, pokud máme dřevo mokré. Řešením jsou dřevěné brikety, které mají vysokou výhřevnost a sálat teplo vydrží až několik hodin. Nic tak nebude rušit odpočinek a ani následný úklid krbu nebude nijak složitý, brikety mají jen minimální odpad. O romantickou atmosféru u krbu nepřijdeme, jen nebudeme muset stále vstávat kvůli přikládání.

Dřevěné pelety i brikety nám pomohou mít doma teplo a zároveň nemuset stále něco řešit, aby vše fungovalo, jak má. Ušetřený čas můžeme věnovat svým blízkým neb třeba odpočinku.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno