Patříte-li mezi milovníky čaje, určitě víte, odkud pochází, jak se čaj pěstuje nebo že existuje nespočet druhů různých příchutí, vůní a vlastností čaje. Podívejte se s námi na zajímavosti, o kterých jste ještě neslyšeli a podělte se o ně s přáteli a rodinou. Budou vás mít za opravdového znalce čaje.

1) Neexistuje jen sypaný nebo sáčkový čaj. V různých koutech světa je možné koupit také zlomkový čaj, čajovou drť nebo čajový prach. Milovníci čaje však nejvíc ocení první sklizeň čaje, v daném roce, kdy je nasazen.

2) V Číně existují čajové burzy. Čaj se zde prodává za pevné ceny, které jsou stanoveny státními nákupními organizacemi. Čajové burzy existují také v Indii nebo na Srí Lance. V Evropě jsou dvě slavná místa pro obchodování s čajem. Je to Londýn a Amsterodam.

3) Současnost sebou přináší široký výběr čajů. Od zeleného čaje, přes bílý, až po žlutý nebo černý čaj. V minulosti však nebyl například bílý čaj dostupný pro každého. K jeho výrobě se používají bílé pupeny a mladé ochmýřené lístky, které jsou velmi blízko těmto pupenům. V Číně byl dlouhá staletí podáván jen císařům a dvořanům.

4) Mezi jedny z nejcennějším čajů patří například takové, které se suší do vzhledu květin. Konkrétně sem patří čaj nazývaný zelená pivoňka nebo třeba čajová růže. Tyto čaje vznikly ručním trháním mladých lístků a svázáním do květu. Každý květ se dá spařit v šálku až šestkrát.

5) K čaji neodmyslitelně patří i sladké dezerty. Mezi nejoblíbenější patří klasické sladké pečivo. Konkrétně se jedná o sušenky z křehkého těsta, které voní po citronu a zázvorové placičky. Tyto „čajové“ zákusky jsou rozšířeny po celém světe.

6) Zkuste si malé čajové cvičení. Připravte si horký nápoj, podle svých preferencí. Může to být sypaný čaj, zelený Matcha čaj nebo váš oblíbený bylinný čaj. Poté si vezměte papír a tužku a zkuste si napsat alespoň pět pojmů, které vám pití čaje evokuje. Většina lidí se shodne na teplu, útulnu, svíčkách, příjemném prostředí, čajových rituálech, klidu a relaxaci.

7) Pokud si chcete pořídit čajovou soupravu měla by podle japonských tradic obsahovat lopatku na čaj, nálevku na vodu, pinzetu na manipulaci s čajovým nádobím, jehlu na pročištění konvice, čajové misky, keramickou mísu na vodu a samostatnou konvičku. S touto sadou pro vás nebude čajový rituál žádný problém.

8) Věděli jste, že neexistuje jen čajový rituál v Japonsku, ale je možné vyzkoušet si doma čajový rituál podle anglických pravidel, stejně jako čajový obřad z Indie, Maroka nebo třeba Ruska? Od těchto rituálů se liší také čajový obřad na Tchaj-wanu, v Tibetu a dokonce i v Jižní Americe.

1 komentář

  1. Čaj piju moc ráda. V práci jsme si koupili krabičky na čaj a tak je konečně nemusíme nechávat válet v těch klasických papírových. Už bylo na čase aby nám šéf zařídil kuchyňku. Prý měl plat jako ředitel neskutečných 130 tisíc jenom v listopadu. Jaké asi vypadaly jeho vánoční odměny že? To je hrozné jak se ti lidé chovají s tolika penězi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno