Větrat v místnosti je důležité hned z několika důvodů – slouží k obměně čerstvého vzduchu, zabraňuje šíření virů i škodlivých částic a je prevencí vzniku plísní. Aby s sebou ale větrání přinášelo všechny tyto benefity, je třeba dodržovat pár zásad. Víte jaké?
Proč je důležité větrat?
Jedním z hlavních důvodů proč větrat, je výměna vzduchu v místnosti. K té totiž díky plastovým oknům téměř nedochází a v místnosti tak ubývá množství kyslíku. Přitom nedostatek kyslíku může způsobit únavu, sníženou schopnost soustředit se, bolesti hlavy nebo taky potíže s dýcháním. Je vám to povědomé? Tak raději rovnou vyvětrejte. Kromě toho se v nevětraných místnostech mohou akumulovat viry, bakterie, plísně nebo jiné škodlivé částice. Správným větráním tedy předcházíte i vzniku onemocnění. Pokud se ale nachlazení přeci jen objeví, těchto 6 babských rad vás opět postaví na nohy.
Věděli jste, že jeden člověk spotřebuje za 1 hodinu 15 až 25 m3 vzduchu? V běžném pokoji o velikosti zhruba 20 m2 vydýchá jedna osoba takové množství už za 2 až 3 hodiny.
Časté chyby
O tom, že je větrání důležité spousta lidí ví, ale i tak mnoho z nich dělá chyby, které jeho efektivitu snižují. Nejčastějším problémem v zimních měsících je využívání ventilačky nebo mikroventilace – tedy dlouhodobé větrání s minimální výměnou vzduchu. Další chybou je, že se lidé větrání vyhýbají úplně, ze strachu, že přijdou o teplo. Pokud ale víte jak na to, o ztrátu tepla se nemusíte bát.
Jak tedy správně větrat?
Už víte, proč je větrání důležité a také jak to nedělat. Jak na to ale správně? Základním pravidlem je – větrejte krátce, ale intenzivně. V zimě se doporučuje větrat alespoň 3 až 4 krát za den alespoň na 5 minut. Pokud v místnosti trávíte více času, větrejte ještě častěji. Ideální je průvan, který místnost nebo patro provětrá rychle a důkladně. Může sa zdát, že to není velice ekonomické řešení, ale opak je pravdou. Když větráte v krátkých, intenzivních intervalech, ochladí se vzduch, ale zdi v místnosti si svou teplotu udrží. Proto je dobré vyhnout se větrání ventilačkou, která naopak ochlazuje zdi, ale ne vnitřní vzduch.
Nezapomeňte také vyvětrat v celém bytě. Často máme tendenci větrat jen ve společných prostorách, ale je potřeba myslet i na kuchyň a koupelnu. A to hlavně tehdy, když je v těchto místnostech zvýšená vlhkost, například při vaření nebo po sprchování.
Jak jste na tom s větráním vy? Potvrdili jste si správnost své techniky, nebo jste se naopak něco nového dozvěděli?