Životospráva

Možná si myslíte, že za zdraví vašeho dítěte jsou zodpovědné hlavně geny, ty však tvoří jen 20 %. Zbylých 80 % je výsledkem vlivu okolních faktorů, jako je prostředí a strava. Jak tedy dát dítěti správnou péči a podmínky pro zdravý vývoj?

Hlavní složkou je plnohodnotná strava. Každé dítě by mělo mít vyvážený jídelníček, kde budou obsaženy veškeré vitamíny, minerály a jiné prospěšné látky, které umožní dítěti správný vývoj. Nezapomínejte také na pitný režim, který je u dětí velmi důležitý. Mnoho dětí si totiž řekne, když mají hlad, avšak na pití se během hry a každodenních činností pozapomíná. Velmi užitečné je dítěti vytvořit řád – pevná doba snídaně, obědu a večeře.

Podmínky

Je důležité také věnovat pozornost prostředí, ve kterém dítě žije. To se netýká pouze vybavení pokoje, ale hlavně zdravého ovzduší. Věci, se kterými dítě přijde do styku, se totiž mohou podepsat na jeho budoucím zdraví. Řeč je zde zejména o udržování pořádku a pravidelném úklidu. Respirační onemocnění jsou v současnosti na vzestupu a v jejich projevení hraje právě hlavní roli prostředí, kde dítě vyrůstá. Pokud je nucené dlouhodobě dýchat vzduch, kde je nadbytek prachů, roztočů a alergenů, je téměř jisté, že si vypěstuje minimálně alergii. Je tedy nutné pravidelně utírat prach, luxovat a měnit lůžkoviny. Dobrým pomocníkem jsou čističky vzduchu, které zejména v městském znečištěném prostředí umožní dítěti dýchat zdravější vzduch. Velké nebezpečí skýtá také nadměrná vlhkost, která se týká zejména starších domů a bytových jednotek. Nevyhýbá se však ani novým domácnostem. Pobyt ve vlhkém prostředí, které způsobuje množení plísní a roztočů, není pro dítě vůbec vhodný! Hrozí nebezpečí rozvoje astmatu, alergií či jiných závažných onemocnění. Účinnou pomocí proti vlhkosti jsou odvlhčovače vzduchu, nejčastěji kondenzační odvlhčovače pro běžnou pokojovou teplotu. Pokud však je součástí vašeho domu i sklep či nějaká chladnější místnost, investujte i do absorpčního odvlhčovače.

I když je čistota a úklid základ, úplně „sterilní“ prostředí není pro vývoj dítěte také úplně dobré. Děti by totiž do určitého věku měly přijít do kontaktu s některými mikroby, aby si jejich imunita dokázala vytvořit potřebné obranné látky.

Dejte proto dětem ten nejlepší základ do života. Dejte jim možnost zdravého růstu a dospívání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno