Umíte si představit, že by dámské punčochy vůbec neexistovaly? Utopie – viďte? A přitom historie dámských punčoch a punčochových kalhot v takové podobě, jak je známe dnes, ani není tak dlouhá …

Ve dvacátých letech minulého století se dámské punčochy staly přiléhavější díky umělému hedvábí, zvanému rayon, ale jejich zdokonalenější verze se objevila až v roce 1939, po použití nově objeveného nylonu. To však dámy stále nosili klasické punčochy, které až do začátku šedesátých let držely na noze podvazkové pásy. Ale pak přišla móda minisukní, pod které by se podvazky prostě nevešli, a to mělo za následek další objev –punčochové kalhoty. Jelikož však punčochy mají na rozdíl od praktičtějších punčochových kalhot trochu erotičtější nádech, rok 1983 přinesl jejich nový návrat, tentokrát v podobě novinky s názvem samodržící punčochy. Jak se zdá, v současnosti jsou populární jedny i druhé a je více než pravděpodobné, že punčochové kalhoty nebudou mít tendenci vytisknout samodržící punčochy, nebo naopak. Přiznejme si, že jedno i druhé má své výhody …

1000_1384SI-Novel-Collant

Tajemství s názvem DEN …

Den / tex je jednotka měření tloušťky příze, z níž jsou punčochy zhotoveny. Tyto hodnoty se počítají na základě hmotnosti příze na danou délku:

  • Denier (zkratka den) představuje množství gramů příze na 9000 metrů v hmotnosti
  •  Decitex (zkratka dtex) představuje množství gramů příze na 10000 metrů v hmotnosti

Čím nižší je číslo den, tím jsou punčošky jemnější. Pokud jde o punčochy a punčochové kalhoty značky Bepon, jemné punčochy a punčochové kalhoty mají číslo 8 až 10 den. Existují však i punčošky, které mají hodnotu 5 den. Ty jsou extrémně jemné a ideální na horké letní dny nebo slavnostní příležitosti. Noha v nich vypadá sexy, ale určitě nezahřejí. Tyto punčochy jsou doslova průsvitné a potřebují i velmi jemné zacházení.
Na běžné, standardní nošení jsou vhodné punčochy o tloušťce 15 až 20-den. Punčochy s označením 30 den jsou středně neprůhledné.

Do chladného počasí jsou vhodné punčochy s tloušťkou 50, 70 a 100 i 140 (zcela neprůhledné). Takové punčochy jsou dostatečně tlusté na to, aby ochránily nohy i v mrazivých dnech.

Co všechno dokážou punčochy?

Moderní dámské punčochy však rozhodně dokážou mnohem víc, než jen ochránit nohy před chladem, krášlit je, nebo splňovat kritéria bontonu. Kromě toho dokážou velmi šikovně maskovat drobné nedostatky postavy – například speciální zeštíhlující punčochové kalhoty s anatomickým pasem dokážou opticky zeštíhlit postavu až o jedno konfekční číslo, potlačí vyčnívající bříško, zvednou zadeček a dodají mu skutečný push-up efekt. To však zdaleka ještě není vše: Takové punčochové kalhoty dokonce dokáží zmírnit otoky nohou způsobené únavou, přičemž měkký anatomický podešev poskytuje pohodlnou oporu chodidla. Pokud máte v oblibě podkolenky, také si můžete koupit podkolenky, které zmírní únavu nohou. Dámy, které mají v oblibě plesy a společenské akce, určitě uvítají jemné punčochové kalhoty bez špičky, které si lze obout i do sandálků. No a protože punčochy nabízejí nespočet příjemných překvapení, jedním z nich jsou i svůdné punčochové kalhoty, které imitují přitažlivý krajkový set. Navzdory tomu, že jde o punčochové kalhoty, vzbuzují dojem, že jde o podvazkový pás a samostatné punčochy – vskutku efektní kousek!

Absolutní novinkou ve světě punčoch jsou bezešvé punčochové kalhoty. Bezešvé punčochové kalhoty jsou vyrobeny z jednoho kusu, takže nemají švy v oblasti bříška a zadečku, čímž se stávají ideální volbou pod přiléhavé oblečení (standardně se punčochové kalhoty vyrábějí ze dvou kusů, které se pak sešijí). Jejich širší, komfortní pás netlačí.

1000_pres.Marilyn

Pár dobrých rad

Protože kvalitní a moderní punčochy ani punčochové kalhoty nepatří zrovna k nejlevnějším záležitostem, měli bychom s nimi zacházet velmi jemně a opatrně, aby se nám nepřetrhly.
Při navlékání punčoch nebo punčochových kalhot si obraťte prstýnky s kamínky nebo s ozdobou směrem do dlaně, abyste si na punčochách nezatrhli očko.
Pokud si nejste zcela jistá, zda máte nepoškozené nehty na rukou, navlékejte si punčochy až potom, když si na ruce navléknete jemné bavlněné rukavice.
Aby byly punčošky krásné a voňavé, měli bychom je po použití vždy vyprat – samozřejmě v jemném pracím přípravku, a to buď ručně, nebo ve speciální kapse na jemné prádlo, které vložíme do automatické pračky a nastavíme na program určený k praní jemného prádla .
Protože i při nejvyšší opatrnosti se může stát, že se punčošky roztrhnou, mějme s sebou v kabelce vždy jedny náhradní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno