S příchodem podzimního počasí se začnou rozmnožovat bakterie a viry, kvůli nimž se rozšiřují infekce, chřipky, angíny a nachlazení. Jednou z obranných reakcí organismu je kašel, od něhož by vám měly ulevit i v lékárnách volně dostupné přípravky. Ovšem je nezbytné rozlišit kašel suchý a vlhký, neboť na každý fungují jiné druhy léků. Připravte se tedy na podzimní období tím, že už nyní začnete vybavovat domácí lékárničku účinnými zbraněmi.

 

Vlhký kašel

Prvně se zaměříme na vlhký kašel, jenž se projevuje především během dne. Poznáte ho podle toho, že vykašlete hleny. Přestože nebývá většinou tak dráždivý jako suchý kašel, je dobré užívat kapky a sirupy podporující vykašlávání. Přípravky, jež napomáhají vykašlávání a ředění hlenu, se označují jako expektorancia.

Pro děti jsou k dispozici expektorancia v podobě sirupů, například Ambrobene sirup. Ještě se dají sehnat i kapky. Pro dospělé jsou k zakoupení jak sirupy a kapky, tak i různé tvrdé tobolky. Ceny léčiv se pohybují většinou od 100 do 200 korun.

 

Suchý kašel

Ještě vás může postihnout suchý kašel, který je však poměrně dráždivý. Při častém kašlání můžete dokonce pociťovat nepříjemné škrábání v krku. Suchý kašel se mnohdy přihlásí i v noci, a potom ze spánku nic nemáte. Doporučuje se podložit si více hlavu. Začnete užívat antitusika zmírňující reflex a potlačující záchvaty kašle.

Opět jsou k sehnání preparáty jak pro děti, tak i dospělé, a to v podobě kapek a sirupů. Dostupné jsou také rozpustné pastilky, jejichž cucáním potlačíte bolest v krku.

Kašel byste neměli podceňovat, protože signalizuje, že v organismu není něco v pořádku. Je nezbytné najít jeho příčinu, a tu léčit. Pokud kašel trvá déle než týden, případně se zhoršuje, doporučujeme navštívit obvodního lékaře, který nastolí efektivní léčbu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno