Každá z nás si asi dovede představit situaci, kdy v noci začne dítě kašlat. Manželovi se vstávat příliš nechce, a tak vám nezbývá než to začít řešit. Dítě se dokáže v krajních případech i dávit či dusit. Kašel je každopádně zapotřebí rozeznat z hlediska jeho charakteru. Může mít totiž fakticky dvě podoby. Právě podle nich se následně řeší i případná medikace. Podívejme se tedy na kašel u dětí mnohem podrobněji. Třeba i vám ušetříme trochu starostí, když vaše dítě začne kašlat.
Kašel nepředstavuje nemoc!
Ač se na první pohled zdá, že kašel představuje přímo určitou chorobu, není tomu tak. Jedná se pouze o doprovodný jev, který přichází v souvislosti s nějakým jiným infekčním onemocněním. Mnohdy bývá také projevem alergické reakce, jež může u člověka proběhnout. Ke každému druhu kašle je zapotřebí přistoupit individuálně. Především u dětí jsou ale rozdíly znatelné.
Není kašel jako kašel
Jaké druhy kašle tedy rozlišujeme? Jsou fakticky dva. Tím prvním je kašel suchý a druhý je vlhký.
Suchý kašel
Identifikuje se velmi jednoduše, jelikož daný člověk kašle skoro nasucho. V podstatě se při záchvatech z hlediska zvuku dopracuje až k jakémusi pískání. Vše je nepříjemné v tom, že záchvaty bývají fyzicky náročné a jakoby bez konce. Podívají se tlumicí přípravky. Typickým příkladem budiž Stoptussin tablety. Jinak existuje ale i spousta sirupů. Příčiny suchého kašle bývají nejčastěji infekčního charakteru. Typickými onemocněními jsou například záněty horních cest dýchacích, případně rýma.
Vlhký kašel
Ten přichází nejčastěji po suchém kašli, když se hleny začnou nahromaďovat v dýchacích cestách. V této fázi je důležité, aby byly vykašlány ven. Vlhký kašel u dětí se pozná právě podle přítomnosti hlenů.
Existují i nepříjemná úskalí
Jinak bývá kašlání zapříčiněno i alergií na pyly či roztoče nebo jiné alergeny. Nepříjemné je také laryngitida, kdy se může dítě i udusit. Pozná se podle velmi silného pískavého kašle. Dítě potřebuje vzduch a je třeba s ním jít rychle do chladnějšího prostředí.