Jako Jing a Jang k sobě patří i sauna a ochlazování. V sauně se lidské tělo dokonale prohřeje a následné zchlazení jen dokončí všechny ozdravné procesy. Tělo se zklidní, srdce začne tlouci pomaleji a krevní tlak klesne. Zároveň se tím posiluje imunitní systém, což je důležité pro odolnost proti nemocem, hlavně těm respiračním.

Ochlazováním k pevnému zdraví!

Jak konkrétně pomáhá ochlazování našemu tělu? Primárně jde o jakýsi trénink, kdy nejde ani tak o ohromující pocit osvěžení, ale o pozitivní zdravotní účinky:

  • Otužování buduje a posiluje imunitu
  • Studená voda pomáhá organismu překonávat letní vedra a zimní chlad
  • Chlad vody podporuje krevní oběh, stimuluje srdce, ledviny i plíce

Pro ostřílené saunařské mazáky je ideální prudké ochlazení. Ano, je to přesně takové to skákání do chladného jezera, jak ho známe z filmů o Finsku. To se však nedoporučuje, pokud se saunou teprve začínáte – pak je vhodnější pomalé ochlazení.

Hlavní a nejdůležitější rada pro ochlazování je: naslouchejte svému tělu. Ochlazujte se tak, jak je vám to příjemné a vždy krátce. Alespoň z počátku určitě.

1. způsob: Studená sprcha

Podle našich zjištění jasně neoblíbenější a nejčastější způsob ochlazení v Čechách. Studenou sprchu má každý doma, není nutná další investice, a pokud máte dobře promyšlené umístění sauny (tj. někde blízko sprchy), je to opravdu ideální způsob.

Sprcha vyhovuje každému. Snadno si nastavíte teplotu vody, která vám vyhovuje i její množství.

2. způsob: Ochlazovací vědro

Tento způsob ochlazení je naprosto dokonale promyšlený. Nad hlavou je vědro, které je plné ledové vody. To jen tiše čeká, dokud nezatáhnete za šňůrku, která z něj vede. A pak se to stane… rychle a naráz se vylije celý objem ledové vody, která vás šokově zchladí. A tady právě pozor.

Ochlazovací vědro vás prudce zchladí od hlavy, což není vhodné pro citlivé jedince a malé děti zvláště.

Pro ty lékaři doporučují postupné ochlazení od nohou. Což přesně splňuje:

3. způsob: Ochlazovací bazének

Malý, jen 80 cm široký, a prostorově nenáročný ochlazovací bazének se vejde opravdu všude. Vedou do něj schůdky, takže si uživatel sám určí jak hodně a jak rychle se ponoří.

Můžete si ochladit jen nohy, anebo se do bazénku ponořit celí. To už záleží jen na vás.

Bazének je vyroben z odolného kompozitového materiálu, takže může být instalován i u venkovní sauny. Má termoizolační kryt, který zajišťuje stálou teplotu vody a brání jejímu zamrznutí.

Všechny zmíněné technologie pro ochlazování si můžete prohlédnout v našem wellness showroomu v Praze – Uhříněvsi. Přijďte se nezávazně podívat, kromě toho na vás čeká několik finských saun, infrakabin, parní lázeň i ohromná venkovní sauna

www.wellness-vision.cz

1 komentář

  1. Tohle – ten bazének – chci domů 🙂 Saunu už totiž máme, takže by se to i dost hodilo, jen by ho asi už nebylo kam dát, takže nezbývá, než se spokojit se sprchou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno