První návštěva gynekologa nebývá pro dívky komfortní záležitost. Není se čemu divit: jedná se o velmi intimní druh vyšetření. Nutno říci, že se není čeho obávat.

Gynekologické prohlídky by měly být součástí života každé dívky od 15 let. Díky pravidelnému docházení se může předejít potencionálním problémům.

Úplně první prohlídka

Na profesionální, lidský a vstřícný přístup klade gynekologie GYNEM velký důraz. Je důležité, aby se zde dívky a ženy cítily co nejlépe, aby se nebály komunikovat a ptát se. Na první prohlídce se zakládá karta pacientky a jde hlavně o vzájemné poznání.

Před první prohlídkou je také vhodné vědět, jak se obléknout: ideální bývá sukně a silonky. V převlékací kabince si dívka sundá pouze silonky, spodní prádlo a sukni si může po celou dobu nechat, při samotném vyšetření ji pak stačí vytáhnout jen nahoru.

Poté následují otázky ze strany gynekologa na vážná a prodělaná onemocnění či operace jak u dívky, tak i v její rodině, datum poslední menstruace a její pravidelnost, sexuální život nebo také styl života. Tyto otázky jsou kladeny, aby lékař pacientku blíže poznal a mohl přesněji stanovit případnou diagnózu.

Gynekologické vyšetření

Samotné vyšetření probíhá v gynekologickém křesle. Nejprve lékař zavede do pochvy tzv. zrcadla, kterými pozoruje děložní čípek a následně z něj udělá stěry, které jsou odeslány do laboratoře ke zhodnocení. Tomuto vyšetření se říká cytologie a provádí se běžně jednou ročně.

Následně přijde na řadu pohmatové vyšetření. To spočívá v zavedení jednoho až dvou prstů do pochvy a vyvíjení mírného tlaku na břicho druhou rukou. Na závěr je provedeno pohmatové vyšetření prsou, při kterém lékař vyloučí přítomnost nežádoucích bulek. Tento druh vyšetření by měla aplikovat každá žena a dívka sama na sobě alespoň jednou měsíčně, tzv. samovyšetření. O tom, jak se správně samovyšetřit, vám poradí právě gynekolog.

Co vše pozná gynekolog?

Podle výše uvedených druhů vyšetření je jasné, že se lékař v první řadě zaměřuje na odhalení zdravotních problémů a změn, které mohly od poslední návštěvy nastat. Jestliže nějaké zaznamená, bude vás o všem včas informovat a stanoví další průběh případných vyšetření.

Gynekolog také potvrdí to, zda je žena těhotná či ne. Pomocí ultrazvuku může také ženě ukázat, jak miminko vypadá, a předat černobílý snímek, který si často ženy nechávají na památku. Je však důležité zmínit, že toto není možné vidět ihned, ale až přibližně po dvou týdnech meškání menstruace. Obraz na ultrazvuku lékař podrobně popíše, sdělí veškeré informace a nastíní další průběh budoucích kontrol a ultrazvuků.

Důsledné dodržování gynekologických prohlídek by mělo být pro každou dívku a ženu zásadní. Proto lékaři na gynekologii GYNEM kladou důraz na to, aby z ordinace odcházely spokojené a kvalitně informované ženy. Klinika GYNEM kromě IVF centra disponuje také dvěma gynekologickými ordinacemi. Jedna se nachází na Praze 6 a druhá na Praze 8.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno