Znáte to. Úplně čistá halenka nebo nové džíny a hned je na nich skvrna. Nedávno jsem chtěla radu po známé, co se skvrnami od trávy. Řekla mi, že její dcera je prostě z džín vystříhla!

No a protože je sice tato rada vysoce účinná, protože vystřižená skvrna nemá konkurenci, ale vcelku nepraktická, protože džíny pak následně nejsou moc k použití, zapátrala jsem po lepším řešení. A tady je výsledek:

 

Skvrny od trávy: Skvrny odstraníte opakovaným potíráním máslem poté vyperte jako mastné!

No a protože skvrny jsou to, čím se potýkáme pořád a stále, i když právě nemáme doma osmiletého kluka, který na svých džínách přinese denně domů kus přírod, když už jsem byla “v tom” našla jsem i další rady, jak na to:

 

Skvrny od krve: Ihned je vyperte studenou vodou s trochou soli. Nikdy nepoužívejte teplou vodu! Nemůžete-li skvrnu ihned vyprat, později ji odstraníte pomocí peroxidu vodíku. Je možné čerstvou krev prát v octové vodě.

 

Skvrny od zaschlé krve: Místo navlhčíme vodou a posypeme solí. Poté normálně vypereme.

 

Skvrny od krve z masa: Je třeba čistit za čerstva. Ihned navlhčit sutdenou vodou, posypat solí a vytírat hadříkem, nakonec opláchnout – postup opakuj tak dlouho dokuz skvrna nezmizí.

 

Skvrny od čokolády: Odstraníme nejlépe mlékem. Poté vyprat v teplé mýdlové vodě.

 

Skvrny od Coly: Čerstvé fleky lze jednoduše odstranit: úplně normálním vypráním. Na starší skvrny od cola-coly rozpustíme jemný prací prostředek v minerální vodě a touto směsí ošetříme flek od coca-coly.

 

Skvrny od Kari: Takovéto skvrny se odstraňují těžko: Nejdříve vymáchat ve vlažné vodě a nakonec flek od kari potřít lihem nebo alkoholem (nebo kolínskou vodou). Choulostivé látky jen poťukat alkoholem. Následuje normální vyprání.

 

Skvrny od kečupu: Ošetřit teplou mýdlovou lázní nebo před vlastním praním použít tekutý prací prostředek.

 

Skvrny od vajíček: Ihned je ošetřete vlhkou solí nebo octovou vodou. Po chvíli působení oděv vymáchejte ve studené vodě.


Skvrny od jahod:
Před praním znečištěné prádlo namočte do horké octové vody.


Skvrny od tuku:
Ihned na skvrnu nasypte mouku, do níž se tuk vsákne. Skvrnu -i starou -potřete prostředkem na mytí nádobí. Nakonec oděv pořádně vymáchejte.

 

Skvrny od borůvek: Skvrny od borůvek z rukou odstraníte pomocí citronové šťávy, ze lnu kyselým mlékem (namočit asi na půl hodiny), z vlny citronem a z hedvábí alkoholem. Nezapomeňte oděv nakonec vymáchat v teplé vodě!

 

Skvrny od marmelády: Setřít utěrkou namočenou v teplé vodě. Při odolávajících skvrnách použít mýdlovou koupel nebo trochu alkoholu.

 

Skvrny od kávy a čaje: Ubrus nebo oděv ihned namočte do studené vody se solí.

 

Skvrny od ovoce: Dokud jsou čerstvé, nechte na ně téct velmi horkou vodu. Látku také můžete namočit do horkého podmáslí a potom vyprat jako obvykle. Když na látce zůstane zabarvení, nechte chvíli působit citronovou šťávu, pak oděv vymáchejte ve studené vodě.

 

Skvrny od rzi: Skvrny na bílé látce potřete horkou citronovou šťávou. Skvrny také můžete namočit a potřít práškem do pečiva. Nakonec prádlo vyperte jako obvykle.


Skvrny od červeného vína:
Ihned je posypte solí.


Staré skvrny od červeného vína:
Na skvrnu naneste holicí pěnu, nechte působit a pak oděv vymáchejte.

 

Skvrny od červeného vína akutně: V restauraci či ve vinném sklipku zkuste polét místo okamžitě bílým vínem. Jako první pomoc. Je možné též použít kůrku chleba a skvrnu jím vytírat.

 

Skvrny od piva: Chceme-li odstranit čerstvou skvrnu, propláchneme ji  vlažnou vodu s přídavkem kuchyňské soli nebo lihu. Zaschlé skvrny můžeme potřít roztokem: 1 díl lihu, 1 díl 3 % čpavku a 1 díl vody. Necháme působit a pak vymácháme.

 

Skvrny od potu: Skvrny odstraňujeme pomocí kuchyňské soli, 3 % čpavku a vlažného roztoku saponátu podle druhu čištěné tkaniny.Nakonec potřete  skvrnu zředěným octem. Zvláště tvrdošíjné skvrny před praním namočte do teplé octové vody.

 

Skvrny od vosku ze svíček: Několikrát přežehlit mezi pijáky (nebo jiným savým papírem). Zbytky vosku dodatečně ošetřit lihem.

 

Přilepená žvýkačka: Oblečení uložit do mrazničky dokud žvýkačka neztvrdne. Potom odlomit a opatrně seškrabat (např. pomocí žiletky). Je také možné položit na flek kostky ledu.


Konečné řešení:
Když proti skvrnám nic nepomáhá, zkuste to s pastou na zuby: naneste ji na skvrnu, nechte zaschnout a vykartáčujte.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno