Pro někoho je to americký svátek, kterému se rád vyhne, pro někoho je to však den, kdy chce se svým protějškem oslavit lásku. Valentýn patří mezi nejdiskutovanější dny v roce a často je tak vybírán jako svatební datum. Myslíte, že je to šťastná volba nebo nosí spíše smůlu?

 

1) Svatba v černém

V minulosti nebylo typické, že nevěsty byly vždy v bílém. Například na jihu Španělska bylo zvykem, že se vdávalo v černých svatebních šatech. Svatby zde probíhaly velmi brzy ráno a na oddání čekalo, v den svatého Valentýna, klidně až 300 lidí, tedy 150 zamilovaných párů. Běžné totiž bývaly hromadné svatby pro chudé. Svatební šaty bývaly vedle černé barvy i červené, žluté či modré. Každá žena si v ten den oblékla své nejlepší společenské šaty, barva nebyla nijak významným aspektem.

 

2) Láska vše překoná

Některé svazky, které byly uzavřené na svatého Valentýna, byly téměř až odsouzeníhodné. Například v Argentině si žena vybrala jako svého nastávajícího vraha své sestry. Žena ovšem byla přesvědčená, že je její partner nevinný, i přesto, že většina důkazů nasvědčovala opaku.  Nevěsta si svatbu prosadila i přes nesouhlas své rodiny. Oproti běžným svatebním obřadům, kdy se na novomanžele snáší pouze hrstky rýže, které mají zajistit štěstí a hojnost v manželském životě, v tento svatební den vzduchem létala zelenina a vajíčka, jako výraz nesouhlasu ostatních spoluobčanů.

 

3) Vzít si Prince

Jako malé holky si spousta z nás vysnilo, že si jednou vezme prince. A Mayte Garcii se tento sen vyplnil. Vzala si totiž hvězdu amerického soulu, rocku a funky – Prince. Tato svatba byla stanovena na 14. února, tedy den svatého Valentýna. Nechyběly krásné sněhobílé svatební šaty, luxusní svatební oblek, květiny, dokonce i bílá limuzína a romantické obřad v kostele. Prince na tuto svatbu složil dokonce i vlastní skladbu a pojmenoval ji Kámasútra. Bohužel toto manželství vydrželo pouze tři roky.

 

4) Výjimka, co potvrzuje pravidlo

O svatbě v únorovém datu, na svatého Valentýna se často říká, že nosí smůlu a pár, který se v tento den vezme, se v blízké době také rozvede. Existují však výjimky. Mezi takové patří známá mexická herečka Salma Hayek, která si 14. února 2009 v Paříži vzala slavného miliardáře Francoise-Henriho Pinaulta. Na svatbě byl celý dlouhý seznam slavných hostů a celebrit, nechyběl originální obřad v benátském divadle a krásné svatební šaty, ve kterých byla nevěsta jako z romantického filmu. A světe div se, manželství zatím funguje a klape dodnes!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno