Tejpování spočívá ve zpevňování kloubů za využití pevných, avšak elastických pásek. Přistupuje se k ní nejen při léčbě poúrazových stavů, ale také při stabilizaci kloubů, rychlejší regeneraci pohybové aparátu a také léčbě bolesti.

 

Vznik tejpování a jeho výhody

Za vznikem této metody stojí japonský chiropraktik Kenzo Kase. Počátky této metody sahají do osmdesátých let, ale výraznější nástup zaznamenalo tejpování v devadesátých letech. Primárně bylo tejpování určeno pro sportovce, ale v současné době daleko překročilo hranice sportu a nachází uplatnění ve fyzioterapii, ortopedii či dalších medicínských oborech a tejpy často vídáme také u hudebníků.

A jak tedy takzvaný tejp vypadá? Jedná se o elastickou pásku, která se v případě potřeby smršťuje a natahuje. Díky tomu tejp kopíruje vlastnosti lidské kůže. Speciální lepidlo je zdravotně nezávadné.

Nespornou výhodou tejpování je minimální omezení. Tejpy totiž nijak neomezují v pohybu. Rovněž jsou voděodolné, takže s nimi lze nejen plavat, ale samozřejmě také sprchovat se, aniž by bylo nutné přelepené místo chránit před proudem vody.

 

Účinky tejpování a kontraindikace

Správně aplikovaný tejp zmenšuje otok, zmírňuje bolest, napomáhá hojení, stabilizuje správnou pozici kloubů, podporuje svaly a vazy apod. Jak je patrné, tejpování je využíváno zejména při skolióze, neuralgii, kloubní nestabilitě, deformacích nohou a prstů či mnoha dalších zdravotních potížích souvisejících nejen s pohybovým aparátem.

Naproti tomu tejpování není vhodné u osob, které trpí ekzémovými onemocněními, dermatitidou, bradavicemi nebo mají na ošetřovaném místěn hnisavou ránu, bradavice apod.

Co se týče možného místa použití, neexistují téměř žádná omezení. Tejpy lze použít téměř na celém těle, záleží samozřejmě na konkrétních obtížích.

Naučit se tejpovat je snazší, než se zdá

Velmi dobrým způsobem k tomu, jak se naučit tejpovat a ulevit tak od zdravotních potíží sobě i svým blízkým. V tomto případě je nezbytný limitovaný počet účastníků, což umožňuje věnovat dostatek času praktickému nácviku všech zúčastněných. Kurz tejpování rozhodně není určen pouze pro maséry a zdravotnické pracovníky. Ve své praxi mohou získané znalosti využít také pedikérky a kosmetičky či kdokoliv, koho tato metoda oslovila. Pravdou je, že na internetu sice naleznete mnoho rad, ovšem právě při tejpování je nutná preciznost. Proto je důležitá možnost vyzkoušet si tejpování pod odborným vedením mnohem spolehlivější, s jistějšími výsledky.

1 komentář

  1. Tejpy může využít úplně každý, dokonce se využívají i při novorozeneckých kolikách, aby ulevily novorozencům. Ale rozhodně by si je také každý měl alespoň poprvé nechat nalepit od odborníka, který mu následnou aplikaci může ukázat. A co to vlastně jsou ty tejpy a k čemu konkrétně mohou pomoci? To se dozvíš přímo zde https://www.svetrelaxu.cz/magazin/vyhody-tejpovani/.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno