Cestování do časů nelítostného středověku se v posledních letech stalo nedílnou součástí zážitkové turistiky, která je trendem současné doby a je stále na vzestupu. Nutno dodat, že takový zážitek nemusí být to pravé ořechové pro slabé povahy. Strašidelný středověk plný soubojů na ostří nože, rytířů s nabroušenými kordy, bitev, pochybných tuláků, jalové mluvy, zvláštních zvyků a syrové zábavy leckdy zvedá tep i dospělým, kteří již dávno odrostli pohádkám o strašidlech. Seberete-li však poslední zbytky kuráže a vydáte se zažít drsnou realitu středověku na vlastní kůži, čeká vás lákavé a neopakovatelné dobrodružství. Nebude ani zapotřebí konstruovat stroj času, stačí se vypravit za Prahu směrem na Jičínsko, kde se rozkládá víska Dětenice nabízející věrnou ukázku středověkého způsobu života i zábavy.

 

Něco pro jedlíky

Již tradiční zastávkou milovníků lahodných pokrmů a sběratelů zážitků je vyhlášená dětenická krčma s velmi svéráznou, nevybíravou obsluhou. Pokud vás do ní hlad, ať už skutečný, či ten po nových zážitcích, zavede, počítejte s jadrnou mluvou, která je pro středověký hostinec charakteristická. Na vřelé uvítání raději zapomeňte a dejte si pozor na žebráky, kteří číhají na nestřežený okamžik, aby se mohli zmocnit zbytků na vašem talíři. Mlsné jazýčky uspokojí pestrá nabídka dobových specialit, z nichž není jednoduché vybrat si právě jednu. Koleno uhranuté svině, čertovo krůtí masíčko, anebo vás snad zláká hnáta z exotického ptáka?

Toto léto vůbec poprvé si Dětenice pro návštěvníky přichystaly speciální akci – středověký food festival. „Už v sobotu 23. července se bude konat doslova masakr žrádla, chlastu a neřízené zábavy ve stylu barbarského severu a Francké říše. K ochutnání tu bude spousta dobových specialit, například chobotnice, ústřice, krevetky, rybičky, kuří hnátky, jehněčí klobásky, uzený kapr, jazýčky a pro opravdu velké nenasyty se bude opékat celé divoké čuně,“ představuje unikátní koncept středověkého food festivalu manažerka dětenického resortu Aneta Ondráčková. Konat se bude toto léto ještě v termínech 13. a 20. srpna.

Dětenická krčma - Zdroj_Dětenice

Rej středověké zábavy

A protože k dobrému jídlu a pití neodmyslitelně patří i veselá zábava, nebude chybět ani doprovodný program v podání středověké kapely. Zhlédnout budete moci rytířské klání, vystoupení tanečnic a všude kolem se budou potulovat všelijaké poběhlice. „Pro milovníky piva máme dobrou zprávu: pivo poteče proudem! Máme nachystáno tucet sudů domácího dětenického piva podle tradiční receptury,“ doplňuje Ondráčková. Po akci, která bude probíhat od 12 do 19 hodin, můžete přespat ve středověkém hotelu, kde v noci straší, nebo v hotelu Rustikal. Na recepci můžete narazit na mrzutého mnicha, a když budete mít štěstí, tak na usměvavou čarodějku. Na noc strávenou v hotelu dozajista nezapomenou dospělí ani malí návštěvníci už jen díky působivým interiérům. Na pokoj ve středověkém hotelu vás doprovodí světlonoš, a jakmile vystoupáte po dřevěných schodech do patra, dýchne na vás vůně dřeva a hořících svící. Překvapit by vás nemělo ani kamenné koryto na mytí rukou, toaleta vyhlížející jako suchá latrína a sprchový kout s konví na teplou vodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno