Po čtyřicítce se dítě prodraží

Česká legislativa sice nestanovuje žádné konkrétní omezení, které by souviselo s horní věkovou hranicí ženy, ale zdravotní pojišťovny jednotlivé cykly proplácí pouze ženám do 40 let. Hradí celkem 3 cykly základní léčby, další případné zákroky si ženy musí zaplatit samy. Starší zájemkyně o umělé oplodnění musí uhradit vše.

zenusky-cz_fertility-ivf_eu_01

Rozhodující je dobrý zdravotní stav

Jakkoliv platné zákony nedefinují horní věkovou hranici, umožňují ženám podstoupit asistovanou reprodukci pouze v plodném věku a v případě, že zákroku nebrání zdravotní stav.

Je třeba si uvědomit, že plodné období netrvá věčně. Jednotlivé orgány jsou v pozdějším věku opotřebované a umělé oplodnění tak může podstoupit jen málokterá starší žena. Neméně podstatná jsou i větší rizika patologického těhotenství. Ať už jde o těhotenskou cukrovku, vysoký tlak nebo nesprávné fungování ledvin – nic z toho není pro těhotnou ženu příjemné a hrozí vznik vrozených vývojových vad plodu. Na to zájemce upozorní každá klinika pro umělé oplodnění Praha.

bright picture of male doctor with patient

Věkové omezení se týká dárců

Centrum pro dárcovství vajíček Praha umožňuje darování vajíček a pouze zdravým zájemcům ve věku 18 až 35 let. Muži mohou darovat spermie i ve vyšším věku – centrum asistované reprodukce akceptuje zdravé dárce ve věku 18 až 40 let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno