Autobusová zastávka v maloměstě. Na první pohled vůbec ničím výjimečná ani zajímavá. Tak co na ní tolik přitahuje všechny ty vandaly? Pokud se chtějí chlubit svým uměním, jistě pro to existují i mnohem lepší místa. Ale vlastně bych ani neřekla, že v tomto případě o nějaké zvláštní umění jde. Několikrát jsme už zastávku nově přetřeli, vždy se na ní objevilo ale graffiti znovu. Nemělo to konce. Až na nedávném zasedání zastupitelstva jsme se situaci rozhodli konečně pořádně řešit. Řešení se podařilo dát dohromady jen pár, ale nejvíce se ujalo to, které se týkalo úklidové firmy. Nápad mě zaujal, a tak jsem se ho jako místostarostka ujala realizovat. Netušila jsem, že hned tak brzy narazím na firmu, která by našim požadavkům vyhovovala.

Především firma A SERVIS LIPKA, s.r.o., odstranění graffiti Praha, vypadala velmi seriózně a kvalitně. A podle informací, které jsem se o této firmě dočetla, se ohledně graffiti může pyšnit programem na redukování vandalismu. A za toto komplexní odstranění graffiti a ochranu povrchu proti němu si žádají velmi nízkou odměnu. Nižší ceny za takovéto služby se mi opravdu najít nepodařilo. Volba byla tedy jasná.

S firmou jsme se dohodli na kompletním odstranění graffiti ze zastávky a navíc nanesení antigraffiti ochrany. Byli jsme ujištěni, že tento způsob jednání sprejery dříve či později odradí úplně. Šlo o to, na vyčištěnou plochu nanést antigraffiti ochranu, ze které příště půjde graffiti odstranit okamžitě a firma A SERVIS tuto práci odvede zdarma. Odstranění graffiti se poté v čím dál větších rozestupech ještě párkrát opakovalo, ale náklady byly minimální s ohledem na to, že bychom jinak zastávku museli přetírat sami barvou, která by spreje stejně pořádně nepřekryla. Nakonec se graffiti neobjevilo už dlouhou dobu vůbec. Firma A SERVIS nám velmi pomohla.

Jiří Brady dostal dvě vyznamenání, žádné však od prezidenta

O vyznamenání Jiřího Brady, přeživšího koncentračního tábora v Osvětimi, se v posledních dnech mluvilo hodně, protože Miloš Zeman se rozhodl mu vyznamenání neudělit, protože jeho synovec, ministr kultury Daniel Herman, nezrušil schůzku s dalajlámou. Prezident nicméně odmítá, že by takovou podmínku někdy vyslovil. Proto Brady dostal vyznamenání od rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera za přínos českému státu, druhé od primátora Zlína. Obě vyznamenání dostal na oslavách 98. výročí založení samostatného Československa na Staroměstském náměstí v Praze.

37202053 - samples of color of a carpet covering

Kromě jiných zde vystoupil ministr kultury Daniel Herman, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebo zlínský primátor Miroslav Adámek. Významné osobnosti chtěly akcí upozornit na chování prezidenta České republiky Miloše Zemana. I z tohoto důvodu byla obě vyznamenání Bradymu předána symbolicky v den, kdy na Hradě prezident uděluje státní vyznamenání. Ohledně vyznamenání byly s Jiřím Brady natočeny i rozhovory, které jsou volně dostupné na internetu. Některým událostem ve spojení s prezidentem Milošem Zemanem podivuje stále více a více lidí, a to bohužel ne většinou v pozitivním ohledu.

Každopádně názor si na to samozřejmě musí udělat každý sám, tak jako na všechno. Například úklidová firma A SERVIS LIPKA, s.r.o., strojové čištění koberců Praha, má na internetu samé kladné recenze, ale aby člověk uvěřil, musí se stejně přesvědčit sám. Nicméně my si od nich nechali koberce vyčistit, a klady recenzí můžeme jedině podpořit, protože odvádějí opravdu výbornou práci.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno