Workoholismus symbolizuje závislost, která může škodit postiženému člověku, ale i jeho okolí. Víte, jak workoholismus poznáte? A jak se mu úspěšně vyhnout?

Rozlišujte usilovnou práci a workoholismus

Někteří lidé si pletou workoholismus s usilovnou prací. Ale ne každý, kdo usilovně pracuje, je nutně workoholik. Někteří lidé tráví prací mnohem více času než ostatní a často během toho ztrácejí pojem o čase. Jejich úsilí jim dává velký smysl. Na rozdíl od workoholiků však dokáží i vypnout a oddělit pracovní čas od toho soukromého.

Pro workoholiky je oproti tomu velmi jednoduché zahltit se prací od hlavy až k patě. Berou to i jako únik od reality a od toho, aby například řešili problémy ve svých partnerských vztazích. Workoholici zpravidla mimo svou práci nežijí plnohodnotný život a neumí vypnout.

TIP: Absolvujte kurz osobního rozvoje, který je vhodný nejen pro budoucí kouče, ale i pro ty, kteří pracují s lidmi.

Několik vzorců chování, podle kterých poznáte workoholika

Každý člověk je pochopitelně jiný a nemůžeme jednotlivé workoholiky generalizovat. I přesto lze však jmenovat několik rysů, které jsou pro workoholiky typické a podle kterých je můžete rozpoznat.

Práce, boj a úspěch zaujímá v životě workoholiků první, druhé i třetí místo. Ve skutečnosti je zpravidla nezajímají mezilidské vztahy, a to kromě vztahů pracovních.

I když se jim podaří dosáhnout nějaké mety, je to pro ně málo v porovnání s metou, která ještě nebyla dosažena. Workoholici prakticky neznají radost z dosaženého cíle (případně ji znají jen ve velmi omezeném rozsahu). Dále nedokáží vypnout a odpočívat. Už po chvilce nicnedělání totiž mají pocit, že musí okamžitě začít něco dělat.

Naučte se workoholismu předcházet

Vždy je samozřejmě lepší problémům předcházet, než je poté zdlouhavě řešit. Pokud bychom tuto prevenci vztáhli na workoholismus, je rozhodně důležité poznání sebe samých, svých myšlenek a pocitů. Dopřejte si pravidelný prostor pro to se nadechnout a promyslet si, jakou strategii pro své další kroky zvolíte.

Zároveň pamatujte na budování léčivých mezilidských vztahů. Právě ty jsou totiž tím základním, co nás drží a povznáší. Bez vztahů chřadneme, a proto myslete na to, že lásku nic nenahradí.

Nezapomeňte také na vlastní seberealizaci. Věnujte se pravidelně činnosti, která vám dává smysl a ze které cítíte radost.

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno