Některé věci děláme při provozu domácnosti automaticky, aniž bychom se and nimi hlouběji zamýšleli. A přitom mnohé z nich nám mohou přinést nemalé úspory, pokud je budeme provádět správně. Dnes se zaměříme na efektivní a levné stínění, pohodlné a úsporné vytápění, a v neposlední řadě i na komfortní větrání bez ztráty bytového tepla.

 

Zastínění oken chrání interiér před teplotními šoky

Ne vždy je slunce naším přítelem. Hlavně v létě se snažíme před jeho intenzivními paprsky chránit co nejvíce. Při výběru toho správného zastínění pak přihlížíme především k těmto faktorům:

* cena

* vzhled

* funkčnost

Tolik oblíbené závěsy nahradily ve 21. století mnohem praktičtější levné žaluzie. Ty dokáží ochránit interiér před přehříváním, čímž šetří náklady nutné k provozu klimatizace. Vypadají dobře a snadno se udržují.

Rekuperace při větrání je moderní

Otevřená okna zajišťující přísun čerstvého vzduchu nám dodávají energii. Při extrémních venkovních teplotách jde však o řešení velmi nepraktické. Větrání s rekuperací zajistí vždy dostatek čerstvého vzduchu, a to se značnou úsporou. V zimě předá novému vzduchu až 95% tepla v místnosti, v létě naopak propustí dovnitř čistý chladný vzduch bez nepříjemných překážek. Může tak snížit vaše náklady na vytápění až o 25% bez omezení komfortu a pohodlí.

 

Levné vytápění zajistí rovnoměrně rozložené teplo

Při hledání odpovědi na otázku jak na levné vytápění bychom se měli zaměřit především na kvalitní podlahové, stěnové nebo stropní vytápění. Všechny tyto typy dokáží ohřát vzduch v místnosti na příjemnou teplotu jednoduše díky té správné cirkulaci teplého vzduchu v prostoru. Přirozený cyklus vedoucí teplo ze spodní části nahoru zajistí tepelný komfort ve všech vrstvách (tedy žádná zima od nohou) a zvýší i tzv. pocitovou teplotu. Pokud jste se nyní cítili příjemně ve 25°C, můžete s tímto typem vytápění snížit tuto teplotu na 22 nebo 23 stupňů a stále vám bude příjemně.

Tento typ vytápění je navíc nenáročný na údržbu a spoří i vaše provozní náklady. Cena za jeho pořízení se vám tak velmi rychle vrátí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno