Orchidejí existuje mnoho druhů, ale v českých domácnostech se nejčastěji vyskytují ty rodu Phalaenopsis (česky můrovec, podle půvabného tvaru květů). Potřebují k životu především světlé okno bez přímých slunečních paprsků a dostatek vody. To ale může být v zimním období problém. Díky rychlému vysušování vzduchu vlivem ústředního topení paradoxně trpí orchideje žízní víc než v parném létě. To se odrazí nejenom na tvorbě nových poupat, ale také na stavu listů, které začínají po okrajích hnědnout a mohou být náchylnější k houbovým chorobám.

 untitled1022_z1

Vláha pro rostliny skoro bez práce

Dostatek vody mohou orchidejím zaručit samozavlažovací květináče, konstruované s ohledem na jejich kořeny, kterým prospívá přísun denního světla. Samozavlažovcí květináč poskytuje rostlině tolik vláhy, kolik potřebuje a zároveň brání přemokření, které nastává, pokud kořeny dlouho stojí ve vodě. Samozavlažovací květináče pracují na principu knotů nasávajících vláhu, kterou s později orchidej odebírá z půdy v optimálním množství. Substrát je stále dostatečně vzdušný a kořeny nejsou ohroženy růstem patogenním mikroogranismů.

Oproti standardnímu postupu, který velí namočit celý květináč s orchidejí jednou za čas do vody, mají samozavlažovací květináče další výhodu. Jejich použití nevyplavuje z hlíny potřebné živiny a nedochází ani k usazování nevzhledných vápnitých solí na povrchu substrátu a květináče, jak se to děje při zalévání seshora.

bsc_8184_z1

Kvalitní samozavlažovací květináče seženete v e-shopu PlastiaObchod.cz. Pro orchideje se skvěle hodí například kuželovité květináče mimosa, které seženete v mnoha různých barvách a můžete je tak skvěle sladit s kvetoucími rostlinami. Pěstební vložku navíc můžete snadno vyjmout a přemístit do květináče jiné barvy. Orchideje potřebují čas, aby si na zavlažování zespod zvykly. Včasný nákup samozavlažovacích květináčů ale zaručí, že budou na zimu připravené včas.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno