Ženy se každý měsíc potýkají s menstruací, které předchází různě intenzivní premenstruační potíže. Ty mohou být často velmi nepříjemné a zasahovat do běžných denních aktivit. Jak si v této situaci pomoci, aby nám bylo lépe?

Co je PMS?

Premenstruační syndrom přichází v době, kdy je žena zhruba týden před menstruací. Při očekávání brzkého příchodu menstruace ženu postihují tělesné i duševní potíže, které pravděpodobně způsobuje hormonová dysbalance. Kromě toho žena pociťuje nízkou hladinu serotoninu, tedy hormonu štěstí a vnímá více bolest díky nárůstu progesteronu.

Projevy PMS nejsou vůbec příjemné

Mezi nejčastější projevy PMS jsou náladovost, podráždění, nesoustředěnost, bolesti hlavy, změny libida, poruchy spánku, zhoršené akné či únava. Období před menstruací tedy velmi zasahuje do našeho partnerského, rodinného i pracovního života a v případě, že se jedná o velké problémy, je třeba to aktivně řešit.

Volte adekvátní jídelníček

Když víme, že se blíží období před menstruací, můžeme jako prevenci zvolit přírodní produkty i různé léky na bolest. Toto období nám pomůže překlenout nejen zdravá a vyvážená strava, ale i vitamíny a minerály, mezi které patří hořčík, železo, zinek, vitamin E či vitamín B. Pokud užívání doplňků stravy není nic pro nás, využít můžeme i běžné potraviny. V tomto období zvláště oceníme dýňová semínka, mandle či mák. Naopak omezit bychom měli cukry, alkohol i kofein, aby nedocházelo ke zvýšenému zadržování vody a otokům.

Nezapomeňte na pohyb

I když vám není úplně nejlépe, je vhodné nezanedbat ani pohybovou aktivitu. Ta nemusí být nijak náročná. Stačí se protáhnout při jemné józe, lehkém aerobním cvičení nebo vyjít na vycházku do přírody.

Premenstruační syndrom může nejednu ženu velmi potrápit, nicméně když se na toto období řádně připraví, může bolesti i nepohodu lehce překlenout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno