Výroba vína a jeho samotné pití je staré asi jako lidstvo samo. Lisování a následné kvašení vinných hroznů bylo hojně provozováno už ve starověkém Řecku, kde bylo víno považováno za nápoj bohů. V průběhu vývoje lidské společnosti se sice hodně zpopularizovalo pivo, ovšem víno si pořád drží svou neotřesitelnou pozici. Pokud byste chtěli ochutnat neznámé, a přitom velmi kvalitní odrůdy, rozhodně se poohlédněte po vínech z Bulharska, které mají co nabídnout.

V čem vyniká odrůda Viognier?

Původ této odrůdy sahá až do dalekého starověku, konkrétně do oblasti Dalmácie v Chorvatsku. Největšího rozmachu se tato réva dočkala v oblasti Francie, která je svými kvalitními víny proslulá po celém světě. Odrůda Viognier není žádnou výjimkou. Je oblíbená zejména díky silnému květinovému aroma a jemnému nádechu citrusových plodů. I když je toto víno sušší, chutná při zrání v nerezových tancích po meruňce a broskvi. Naopak pokud dostatečně dlouho fermentuje v dubových sudech, přidá se k jedinečné chuti ještě nádech vanilky.

Gergana je skvělou kombinací dvou odrůd

V Bulharsku jsou pěstovány tradiční odrůdy vinné révy, které jsou staré jako lidstvo samo. Místní vinaři a odborníci velmi rádi a často experimentují s novými hybridy. Jedním takovým je i nově vzniklé víno Gergana, které vzniklo křížením odrůd Dimyat a Muscat Otonel. Ze dvou původně méně oblíbených odrůd se podařilo vyšlechtit vynikající révu odolnou vůči chladu i hnilobě. Vzniklé víno vyniká čirým vzhledem s krásně světle žlutou barvou s nazelenalým nádechem.

K čemu ochutnat červené víno Syrah?

Vyznáte-li se trochu ve vinných odrůdách, pak jistě víte, že se červená vína pijí primárně ke zvěřině a červeným masům. Nikdo vám ovšem nemůže zakázat vychutnat si skleničku vynikajícího bulharského vína Syrah při letním večeru. Tato odrůda je pěstována také ve Francii a Austrálii, ovšem pouze na Balkáně má svou původní charakteristickou chuť. Ta je ovlivněna nádechem borůvek, švestek a dokonce fialek.

Pokud byste chtěli ochutnat vynikající evropská vína, rozhodně se zaměřte na vína pocházející z Bulharska. Neznámé odrůdy vás svou lahodnou chutí určitě překvapí.

1 komentář

  1. Moc děkuji za článek, zase mě na chvíli vrátil do prosluněného Bulharska. Určitě bych se tam chtěla někdy vrátit a ochutnat více vín. Do té doby si alespoň nějaký ten muscat objednám tady https://vinigrandi.cz/cs/ Je tam jedna úplně úžasná kombinace muscatu a rieslingu, to jsem si oblíbila snad nejvíce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno