Vybrat vhodný digitální fotoaparát, který by uspokojil všechny potřeby uživatele, není úplně snadnou záležitostí. Tento článek by vám měl s výběrem vhodného fotoaparátu pomoci.

Předtím, než se pustíte do výběru nového digitálního fotoaparátu, položte si několik základních otázek:

Co budu většinou fotit?

Spokojím se s průměrným nebo špičkovým výsledkem?

V jakých podmínkách budu nejčastěji fotografovat?

Jaký finanční limit mám pro nákup fotografického vybavení stanoven?

 

Jak se dělí digitální fotoaparáty

Samozřejmě, že každý z nás bude fotit zcela jiné věci, tudíž také bude mít na fotoaparát rozdílné požadavky. Dle svých preferencí můžeme začít s výběrem vhodného fotoaparátu z jedné ze základních kategorií:

– kompaktní fotoaparáty

– EVF (nepravé) zrcadlovky

– kompaktní fotoaparáty s výměnným objektivem

– digitální zrcadlovky

Vyberte si takový fotoaparát, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

digital-camera-349873_960_720

Kompaktní fotoaparáty

Nemáte-li žádné zvláštní požadavky na různé funkce, ani se příliš nestaráte o to, jak foťák funguje, sáhněte po kompaktním fotoaparátu. Svou rodinu, přátele, dovolenou a další okamžiky běžného života s ním zachytíte bez nejmenších problémů. Kompakty jsou obvykle opatřeny jednoduchým ovládáním, automatickými programy a zoomem v dostatečném rozsahu (3x – 5x). Kompakt budete mít stále po ruce, díky malým rozměrům jej můžete nosit třeba v kabelce nebo i větší kapse.

 

EVF (nepravé) zrcadlovky

Jste-li náročnějším uživatelem, který si chce trochu „pohrát“ s nastavením foťáku, a samozřejmě také s výsledkem svého snažení, je pro vás EVF zrcadlovka tím pravým přístrojem. EVF (Electronic ViewFinder) znamená, že je fotoaparát vybaven malým displejem, který zobrazuje obraz přesně tak, jak bude zachycen na výsledné fotografii.

EVF zrcadlovky bývají vybaveny tzv. ultrazoomem – tedy objektivem o rozsahu 10x – 12x. Žádný objekt tak již nebude příliš daleko, abyste jej nemohli vyfotografovat. Je však žádoucí, aby byl fotoaparát vybaven také stabilizátorem obrazu, aby nebyly vzdálené objekty rozmazány třesem vaší ruky.

camera-272263_960_720

Kompaktní fotoaparáty s výměnným objektivem

Požadujete-li maximální výkon na úrovni zrcadlovek, ale zároveň preferujete co nejmenší rozměry fotoaparátu, bude pro vás kompakt s výměnným objektivem tou pravou volbou. Tyto přístroje totiž spojují výhody zrcadlovek a standardních kompaktních fotoaparátů. Umožní vám například nastavení clony nebo času, a to buď v poloautomatickém, nebo manuálním režimu.

Malých rozměrů je u kompaktů s výměnným objektivem dosaženo vypuštěním zrcátka, které je náročné na prostor.

 

Digitální zrcadlovky

Profesionálové a pokročilí amatéři sáhnou zcela jistě po digitálních zrcadlovkách. Při focení rychlých sportovních aktivit (nebo rychlého pohybu obecně) a vysokých požadavcích na výslednou kvalitu fotografií to ani jinak nelze.

Zrcadlovkám dalo název zrcadlo, které je integrováno v jejich těle. Zrcadlo odráží obraz z objektivu do optického hledáčku, fotograf tak vidí přesně to, co objektiv, a to bez jakéhokoliv zpoždění nebo zkreslení.

Významnou předností zrcadlovek je možnost výměny objektivů. Pro danou situaci zvolíte vždy optimální objektiv, aby byl výsledek co nejkvalitnější a působivý.

photographer-640419_960_720

Závěr

Jak vidíte, výběr vhodného fotoaparátu je tak trochu alchymie. Stanovte si váš finanční limit a výběru pak věnujte nějaký čas. Když si s ním dáte trochu práce, budete mile překvapeni výsledkem. A pokud si s výběrem opravdu nevíte rady, rádi vám poradíme v internetovém obchodě Expert.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno