Trh s lůžkovinami nabízí pestrou škálu povlečení. Vybírat můžeme ložní prádlo z nejrůznějších materiálů od jemných a lehkých jako obláček po hrubší a teplejší kousky určené do chladnějších dnů. Nemusíme mít ani strach, že by se nám nelíbil žádný vzor. Existuje tolik motivů, barevných provedení a obrázků, že spíš nebudeme vědět, pro co se rozhodnout. Následující článek nám objasní, z kterých materiálů se povlečení nejčastěji vyrábí, a jaké vlastnosti od nich můžeme čekat.

Klasika jménem bavlna

Dospělácké i dětské povlečení ušité z 100% bavlny je osvědčenou klasikou a nechybí snad v žádné domácnosti. Jedná se o na dotek velmi příjemný, chladivý materiál, který oceníme zejména v horkém letním počasí. Výhodou bavlny je, že i po mnoha vypráních zůstávají barvy ložního prádla stejné. Péče o takové povlečení je navíc jednoduchá, pereme na 40 – 60 °C a nemusíme se bát ani žehlení. Z bavlny se často také šije prodloužené povlečení, které ocení lidé vyšší postavy, zejména páni.

Univerzální krep

V čem se liší krepové povlečení od bavlněného? V ničem, jedná se o 100% bavlnu, ale ve speciálním provedení. Tento druh ložního prádla je typický zvláštním zvrásněním, proto nese název krepové. Lidé ho mají v oblibě kvůli snadné údržbě. Krep se pere stejně jako bavlněné ložní prádlo, ale na rozdíl od něj se nemusí žehlit. Je vhodné to teplejších dnů, protože umí hezky ochladit a je velmi příjemné na dotek.

Hřejivý flanel

Kdo by neznal staré dobré flanelové košile. Že se tento materiál bude používat i na povlečení, by nám naše babičky pravděpodobně nevěřily. Přitom je to skvělá textilie, již oceníme především v zimě, jelikož nás krásně zahřeje. Flanel pereme na 40 °C a dáváme pozor na přesušení. V létě ho ideálně necháme uschnout na sluníčku. Pokud používáme sušičku, zvolme šetrnější program sušení, abychom povlečení nezničili a zachovali jeho vlastnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno