Co by to bylo za retro svítidlo bez pořádné žárovky. Přemýšlíte, jakou vybrat, aby dobře sloužila a vytvářela pěkný efekt? Přečtěte si, podle jakých parametrů se můžete rozhodovat.

 

Klíčová je patice žárovky

Jako první parametr si představíme patici žárovky. Laicky bývají občas žárovky rozdělovány na ty s tlustým a ty s tenkým závitem. Pokud vybíráte žárovku do starožitného svítidla, je vhodné vsadit na takzvanou šroubovací patici s edisonovým závitem a označením E14 a E27. Není se však potřeba lekat složitého názvu – jedná se totiž o nejběžnější žárovky, které s největší pravděpodobností používáte i v moderních svítidlech.

 

Čím více wattů, tím více světla? To už neplatí

V minulosti byl mezi lidmi poměrně hojně rozšířen mýtus, že čím více wattů žárovka má, tím větší svítivosti dosahuje. To však již v dnešní době úsporných LED žárovek neplatí. Množství wattů totiž udává pouze to, kolik žárovka spotřebuje elektrické energie (a ne to, kolik světla vyprodukuje).

Mnozí výrobci však počítají s tím, že se lidé budou orientovat hlavně podle wattů. A proto na krabičkách se žárovkami udávají přirovnání, jak žárovka svítí.

Jestliže máte starožitnou stolní lampičku, doporučujeme pořídit 4-9W žárovku. Do podlahových starožitných lamp lze doporučit spíše 9-15W žárovku. A v případě starožitných lustrů vsaďte na 4-15W žárovku.

 

Barva světla neboli teplota chromatičnosti

Pravděpodobně vůbec nejdůležitějším parametrem při výběru žárovky je barva jejího světla. Té se také odborně říká teplota chromatičnosti. Měří se v Kelvinech a může se pohybovat od 1 800 Kelvinů až do 16 000 Kelvinů. Platí přitom, že čím více Kelvinů žárovka má, tím studenější světlo vyzařuje.

Pro starožitná svítidla lze doporučit sáhnout spíše po teplejších barvách žárovky. Konkrétně se jedná o barvu v rozmezí od 2 700 K až do přibližně 3 500 K.

 

Design volte podle vlastního vkusu

Na závěr je ještě potřeba zmínit poslední důležitý faktor, a to design samotné žárovky. Zvolit můžete buď obyčejné mléčně bílé a zatmavené žárovky, nebo sáhnout třeba po LED žárovkách, které v sobě imitují vlákno staré žárovky.

Pro více informací ze světa starožitných svítidel navštivte web www.starozitnasvitidla.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno