Hypnózu již od pradávna užívaly nejstarší kultury jako součást rituálů a léčby. V současné době se přitom jedná o vědecky dobře prozkoumanou metodu. Přečtěte si, jak funguje a jaké nejčastější mýty jsou s ní spojeny.
Hypnóza zvyšuje naši schopnost soustředění
Pod slovem hypnóza si lidé mnohdy představí věci, které s ní nemají vůbec nic společného. Pojďme si proto nejprve vysvětlit, o co přesně se jedná.
Velmi zjednodušeně řečeno je hypnóza stav, ve kterém člověk získává zvýšenou schopnost soustředění se. V praxi bývá nejčastěji navozována pomocí hypnotizující/ho, a to prostřednictvím nejrůznějších verbálních a fixačních technik.
TIP: Hypnóza je součástí NLP technik. Chcete si je osvojit a naučit se, jak změnit svůj přístup k řešení problémů? Absolvujte prakticky zaměřený kurz NLP.
Jakmile se člověk ocitne ve stavu hypnózy, cítí se většinou velmi příjemně a uvolněně. Zároveň je otevřenější sugesci. Co je však důležité – neztrácí kontrolu nad svým chováním.
Jestliže je hypnóza vedena skutečně kvalitně, může hypnotizované/mu pomoct s překonáním bolesti, stresu a úzkostných pocitů. Hypnóza dokáže člověka velmi rychle uvolnit a také mu pomoci s chronickými následky stresu (například v podobě koktavosti či vynechávajícího hlasu).
Může být hypnóza přirovnána ke spánku?
Mnoho laiků se domnívá, že lze hypnózu přirovnat ke stavu spánku. A že si hypnotizovaná osoba z hypnózy nebude nic pamatovat. To je však velký omyl. Hypnóza rozhodně není spánkem, což ostatně dokazují i četné studie hypnotického transu.
Vražda spáchaná v hypnóze
Lidé se často domnívají, že zhypnotizované osoby jsou schopny učinit věci, které by v běžném životě neudělaly. A myslí si například, že zhypnotizovaný může v hypnóze spáchat nějaký trestný čin, třeba vraždu. Tento mýtus pramení zejména z nejrůznějších sci-fi příběhů, které jsou nám předkládány.
Ve skutečnosti platí, že jedince nelze v hypnóze donutit k něčemu, co by bylo v rozporu s jeho systémem morálních hodnot.
Probere se hypnotizovaný z transu vždy?
O tomto mýtu je velmi často přesvědčena laická veřejnost. Tento názor přitom pramení zejména z nevědomosti. Vzhledem ke všem současným poznatkům však k neprobrání z transu dosud nikdy nedošlo. Pokud se hypnotizujícímu nedovede hypnotizovanou či hypnotizovaného přivést zpět do bdělého stavu, probere se po nějaké chvíli automaticky sám.
Pro více článků z oblasti osobního rozvoje navštivte web www.marketahamrlova.cz.