I když to není dvakrát příjemné, konflikty bohužel k Vánocům mnohdy neodmyslitelně patří. Chcete je letos co nejvíce minimalizovat? Přečtěte si, jak tomu můžete pomoct.

 

Pokud něco chcete, musíte si o to říct

Na světě neexistují dva mozky, které by přemýšlely zcela totožně. Nikdo jiný proto do našeho mozku nevidí a na to je potřeba myslet. Ani ta nejbližší rodina a přátelé proto nemusí vždy vědět, co přesně se ve vaší hlavě odehrává a co momentálně ze všeho nejvíce potřebujete.

A vztahovat to nemusíme pouze na vánoční období a s tím související dárky. Je to i o tom, abychom si uměli říct o radu či pomoc, pokud je toho na nás jednoduše hodně. A ne pouze doufali, že si toho ostatní všimnou a nabídnou nám pomoc sami od sebe.

TIP: Pro úspěšné řešení konfliktů a sporů můžete využít mediaci. Zjistěte o ní více.

Naše kultura obecně není příliš zvyklá mluvit o svých pocitech. A rovněž nejsme zvyklí si jich nějak moc všímat. Místo toho věnujeme obrovské množství energie do toho, abychom „potrestali“ ty, kteří nám ublížili. Nebo ty, kteří se k nám nezachovali úplně hezky.

 

Řekněte ostatním, co mají udělat

Pravděpodobně i vy jste někdy slyšeli tuto větu: „Nedělej to.“ Nebo: „Nechovej se jako blázen.“.

Ale jak se tedy máme chovat? Co po nás ostatní chtějí? Jak máme s ostatními mluvit?

Naše kultura nás většinu času vybízí k tomu, abychom mluvili o tom, co nechceme. Nejspíše jsme přesvědčení, že kdybychom učinili opak, měli by nás ostatní za nepříjemné egoisty. A jak je obecně známo – ty nemá nikdo rád.

Proto raději mluvíme o tom, co se nám nelíbí. Jenže čím více o tom mluvíme, tím více na to myslíme. A není divu, že nás poté přepadá smutek a rozmrzelost.

 

Co když někdo nesplní vaše přání?

S blížícími se Vánocemi se možná i vy potýkáte s tím, zda máte svým blízkým říct, co si přejete. Nebo případné dárky nechat zcela v jejich režii.

Když si o dárek řeknete a skutečně jej dostanete, jistě budete mít radost. Máte přeci přesně to, co jste si přáli. Na druhou stranu přijdete o veškeré překvapení.

Když si o dárek řeknete a ve skutečnosti jej nedostanete, možná budete zklamaní. Na druhou stranu vás může těšit, že si dárce dá tu práci a vymyslí pro vás něco jiného.

A poslední možnost je ta, že si o žádný dárek neřeknete a žádný ani nedostanete. Jste zklamaní? Vždyť jste to tak přeci chtěli. V takovém případě může vaše rodina nabýt dojmu, že opravdu nic nepotřebujete a že jste vlastně spokojení. I když to ve skutečnosti pochopitelně nemusí být pravda.

Více informací o mediaci najdete na www.institutpromediaci.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno