Od ohniště až po komín

Ohniště je srdcem krbu, proto při jeho stavbě nesmíme zapomenout na ohništní rošt, skrz který bude popel propadat do popelníku. Toto řešení přispívá nejenom ke snadné obsluze, ale také k lepšímu hoření.

TIP: usnadněte si práci a použijte již hotové ohniště do grilu s regulací vzduchu, vytvořené na základě dlouholetých zkušeností.

Drážky na umístění roštu si rozvrhneme už při zdění, jejich dodatečné vytvoření by bylo velmi pracné a časově náročně. Nejsnadněji vytvoříme drážky za pomoci vystupujících cihel. Stejný postup pak volíme i při navrhování závěsu a háků v komínově udírně.

Zahradní krb stejně jako ten domácí potřebuje tah, aby nedocházelo k odchodu spalin jeho otevřenou částí. U běžné velikosti ohniště by se měla optimální výška komínu pohybovat okolo 2,5 metru nad úrovní země. Čím větší je ohniště, tím vyšší komín je potřeba. Ve všech případech ale platí, že komín musí sahat přibližně jeden metr nad dvířka udírny.

Dokončení a užívání

Okolí pevného zahradního krbu je třeba zpevnit dlažbou nebo jinak zpevněnou nášlapnou části. Obyčejný trávník nebo pískem rozhodně nestačí.

Jako palivo pro zahradní krb se skvěle hodí dřevo ovocných stromů, protože hoří pomaleji než dřevo jehličnanů a navíc dodá masu příjemnou vůni. Musí být ale řádně proschlé, pokud tomu tak není, začne čmoudit a trousit po okolí žhavé uhlíky.

Pamatujte si, že každý zahradní krb je jiný a univerzální návod na jeho použití neexistuje. Při svých prvních pokusech vždy pečlivě sledujte čas a zaznamenejte si ten nejoptimálnější.

Vše potřebné pro stavbu zahradního krbu najdete na stránkách Kamnarina.cz. Využijte například výhodné nabídky slevových setů za báječné ceny nebo bezplatného profesionálního poradenství od odborníků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno