Mnohdy však rodiče zcela zapomínají na nemateriální stránku přípravy a nevěnují dostatek pozornosti samotnému dítěti. Vyhraňte si proto přes léto dostatek času na společné aktivity a pokuste se do programu zařadit co nejvíce činností spojujících zábavu s prvkem výuky přirozeného učení a poznání.

 

Poznávejte přírodu sólo i ve skupině

Školkaři i předškoláci jsou přesně ve věku, kdy ještě veškeré nové vědomosti a poznatky přijímají se zájmem a nasávají každou novou informaci jako houba. Proto je vhodné vytvořit jim již nyní pevný základ a optimální podmínky k tomu, aby jejich zájem a kladný přístup k následnému vzdělávání dále přetrvával. Organizujte proto výlety do přírody, poznávejte společně krajinu v okolí bydliště, popisujte stromy, květiny a faunu, kterou při svých toulkách potkáte, a při návštěvě hradu, zámku či zříceniny si formou pohádkových legend povídejte o historii, která se zde udála. Vždy je dobré podněcovat zvídavost dítěte a udržovat jeho pozornost tak, aby se samo chtělo o místě, rostlině či živočichovi dozvědět něco zajímavého. Chcete-li navíc v dítěti rozvinout sociální cítění, přiberte s sebou na expedice jeho vrstevníka nebo naplánujte výlet společně s širším okruhem přátel. Děti se tak nejen zabaví, ale budete-li se jim i ve skupině více věnovat, můžete je naučit zásady slušného chování, vzájemné komunikace a spolupráce.

 

Zábavná nauka v domácích podmínkách

Jak už to tak v našem podnebném pásmu bývá, ne každý prázdninový den je obloha bez mráčku a venkovní teploty na koupání. Deštivé počasí však není záminkou pro nudné trávení volného času před televizí nebo bezmyšlenkovité hraní počítačových her, naopak je vhodnou příležitostí pro hraní společenských her, ať už těch naučných nebo se zábavnou tématikou. Nejlepší možnou volbou je pak kombinace obojího, což nabízí i řada naučných her Hra školou® značky Alexander (distributor Pexi s.r.o.), jejíž sortiment lze zakoupit v prodejnách hraček nebo v internetovém obchodě Pexik.cz. Celá řada se specializuje nejen na rozvoj logického myšlení, trénink paměti, ale i osvojení nových znalostí, dovedností a to zcela zábavnou formou, při které se zabaví celá rodina. Pro nejmenší děti od dvou let je přizpůsobena hra Najdi maminku, během níž se děti učí poznávat zvířátka a pomocí kartiček přiřazovat ke každé zvířecí mamince její mládě. Hrou se děti nejen naučí pojmenovat známá zvířátka, ale zároveň si trénují postřeh a soustředění. Starší děti od tří let si pak mohou zlepšovat jemnou motoriku hrou Průvod zvířátek, kdy se skládáním jednotlivých dílků za sebou tvoří dlouhý obrázek. Během skládání mají navíc možnost rozvíjet svou obrazotvornost a trénovat paměť, stejně jako upevňovat své pozorovací a kombinační schopnosti. Naproti tomu hra Příběhy neoperuje pouze s obrazovými vjemy, ale prostřednictvím příběhů, které dítě během skládání obrázků popisuje, tak umožňuje rozvíjet také slovní zásobu a zlepšovat výslovnost. Celá série Hra školou®, pro děti od 2 do 5 let, se skládá z pěti různých her.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno