Často se zmiňuje význam zdravé výživy v souvislosti se zdravou pokožkou, u ní to však nekončí. Strava hraje důležitou roli i při pěstování zdravých vlasů. S tolika produkty na trhu, včetně šamponů, kondicionérů, gelů, sprejů a dalších, se může zdát, že jediná věc, kterou můžete udělat pro své vlasy, je používat tyto výrobky. Ale tak to není, stejně jako pokožka, i stav našich vlasů je skutečným odrazem toho, co se děje uvnitř těla.

Vlasy jsou součástí naší jedinečné image, jejich vzhled a způsob úpravy o nás hodně vypovídá. Účes může být konzervativní, extravagantní nebo uvolněný. Někdo si potrpí na dlouhé, rozevláté kadeře, jiný na krátký sestřih a další preferuje hlavu jako koleno. Bez ohledu na to, jaký styl je ten váš, odborníci se shodnou na tom, že zdravá strava, která zahrnuje řadu živin, včetně bílkovin, vitamínů a minerálů, může pomoci zlepšit kvalitu vašich vlasů. Naše strava je zkrátka přímo spojena s celkovým zdravím našich vlasů.

Jak vypadají zdravé vlasy?

Zdravé vlasy jsou husté, neroztřepené, poddajné, lesklé, měkké a hedvábné. Zdravé vlasy vyrůstají z vlasových folikulů bez problémů. Jsou silné, nelámou se snadno a jsou spojeny se zdravou pokožkou hlavy. Vyvážená strava je důležitá pro to, abyste svým vlasům dodali živiny potřebné k tomu, aby vypadaly zdravě. A hádejte, co je pro naše vlasy nejdůležitější? Protein.

 

 Síla bílkovin

Věděli jste, že vlasy jsou tvořeny především bílkovinami zvanými keratin? Keratin je skupina proteinů, která je hlavní složkou vlasů, kůže, zubů a dokonce i rohů a kopyt zvířat. Ve skutečnosti jsou vlasy tvořeny z přibližně 95 % keratinu. Z tohoto důvodu, vlasy vyžadují dostatečné množství bílkovin z naší stravy, aby se jim dařilo. Při hubnutí dělají především ženy, často tu chybu, že se živí především zeleninovými saláty a nedodávají tělu dostatek bílkovin.

Existuje mnoho studií, které naznačují, že občasná ztráta vlasů může být způsobena nedostatkem příjmu bílkovin. Náhlé diety, které vylučují bílkoviny nebo nezdravé stravovací návyky obecně, mohou poškodit vlasy a mohou přispět k jejich vypadávání. Nebojte se, tento problém může vyřešit dostatečné množství bílkovin ve stravě, které získáte z masa, vajec, ryb, tofu, ořechů a dalších zdrojů. Při hubnutí je velmi důležité bílkoviny pravidelně doplňovat. Používat k tomu můžete proteinové koktejly či proteinové tyčinky.

 

Výživa a vaše vlasy

Kromě bílkovin jsou důležité pro zdravé vlasy i stopové minerály, jako je železo, měď, hořčík a selen, a vitamíny E, D a C. Tyto živiny se podílejí na tvorbě keratinu, takže je důležité je zahrnout do stravy. Nedostatky v těchto živinách mohou ohrozit zdraví vlasů a způsobit jejich vypadávání.

Dávejte si pozor na potraviny, které jíte a užívejte denně vitaminové doplňky, abyste zajistili, že poskytnete svému tělu i vlasům vše, co potřebuje. Důležité je také použití správných přípravků k péči o vlasy. Vyberte si ty, které obsahují antioxidanty, přírodní hydratační přísady jako bambucké máslo a aloe vera, a ty, které jsou bez sulfátů. Kombinace vnitřní a vnější výživy je pro vaše vlasy ideální.

 

Pár tipů, jak o vlasy pečovat, aby pěkně rostly

  • Mokré vlasy mohou svou délku natáhnout až o 30 %, chovejte se k nim po umytí šetrně, jinak byste je mohli zlámat.
  • Každý vlas má životnost 5 let, věnujte proto pozornost výběru šamponu a kondicionéru. Používejte produkty s klinickými testy pro zlepšení síly vlasů.
  • Nezatěžujte vlasy nadměrným sušením a stylingovými úpravami.
  • Dopřávejte si při mytí vlasů masáž pokožky hlavy, pomůže to jejímu prokrvení a prospěje to i růstu vlasů.

Zdravá strava vede ke zdravé kůži a zdravým vlasům. Kombinace vnitřní i vnější péče o naše tělo je klíčem k tomu cítit se zdravě a naprosto báječně. Pamatujte si, že zdravá kůže (a vlasy) je vždy nejkrásnější.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno